מנילה

שאלון העדפות

שרשרת החיול

הצו הראשון

יום המא"ה

יום שדה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


חבר'ה! אנחנו ב-2018 ואתם ממש לא מעודכנים! תוך כדי הליך הגיוס תתקלו במילים שכנראה ישמעו לכם כמו שפה זרה. המילון המלא שאתם חייבים להכיר >

מנילה = שאלון העדפות 

בעבר, השאלון היה נקרא מנילה. המנילה הייתה נשלחת למלש"בים בדואר והם נתבקשו לשלוח אותה חזרה אל לשכת הגיוס בדואר (כן, עם דפים ומעטפות והכל). למה? כי לחברה של הדפים שנשלחו בדואר קראו "מנילה". היום, המנילה נקראת שאלון העדפות וממלאים אותו בקלות מהאזור האישי באתר "מתגייסים". אז תשכחו מהמילה מנילה.

בקו"ם = שרשרת החיול

ראשי התיבות של בקו"ם הם בסיס קליטה ומיון וכפי שזה נשמע, המקום קולט את המתגייסים. התהליך כולל גם חיסונים או צילומי רנטגן וכו' ולכן כיום נהוג יותר להגיד שרשרת החיול, כלומר המקום בו אתם עוברים ביום הגיוס והופכים לחיילים. נכון, עד היום רוב האוטובוסים ואפילו חיילים משתמשים במילה "בקו"ם", אבל לא תמצאו אותה יותר בזימונים או בכל פלטפורמה רשמית של צה"ל.

צו תורן = צו ראשון

בעבר, כאשר מלש"בים נקראו להתייצבות הראשונית, היו קוראים לכך "צו תורן", מה שאומר שהגיע תורם לבצע את הצ בתקופה מסויימתו. כיום קוראים להתייצבות זאת, "הצו הראשון" -  המפגש הראשוני עם הצבא.

צו קריאה לגיוס היסטורי

יום סיירות = יום שדה

"יום שדה" הוא מונח חדש ולכן רוב הסיכויים ששמעתם לא מעט פעמים את המונח "יום סיירות". בעבר קראו ליום זה, "סיירות", בגלל שהיה שייך לכל יחידות הסיירת. עם השנים, נערכו שינויים ביום עצמו והוחלט לשנות את שמו ל- "יום שדה" - יום ממיין ליחידות שדה רבות.

מיון תעסוקתי = יום המא"ה

כולכם, או יותר נכון, כולכן, מכירים את יום המא"ה (מיון, איתור והתאמה). ידעתם שפעם היו קוראים לו מיון תעסוקתי? השם, "תעסוקתי", הגיע מהסיבה שבאותו יום בחנו באיזה תחום תוכלו לעסוק בשירות הצבאי. לפני מספר שנים, החליטו שהשם מיושן ולא ברור. אחרי ניתוח של המשימות אותן מבצעים במהלך היום הוחלט לשנותו ליום המא"ה. למרות מה שהרבה חושבים, אין קשר כלל למספר 100.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל מה שצריך לדעת על התכנית הרב שנתית של צה"ל
מה קורה כשלא מגיעים לגיוס?