עובדות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תגיות

בקרוב תהיו חלק מצבא ההגנה לישראל, ולכן כדאי שתכירו את תר"ש גדעון - התכנית שכוללת את השינויים שעתיד צה"ל לעבור במהלך השנים הקרובות. תר"ש גדעון היא תכנית רב שנתית לייעול, מיצוי והתחדשותם של המשאבים בצה"ל, שנקבעה ופורסמה ע"י לשכת הרמטכ"ל ביולי 2015 לחמש השנים הבאות (עד יולי 2020). התכנית מבוססת ברובה על המלצות "ועדת לוקר" – הוועדה לבחינת תקציב הביטחון - שמונתה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנת 2014, בעקבות המלצתו של הקבינט הבטחוני לבחינת תקציב הביטחון של מדינת ישראל.

הקמת חטיבת הקומנדו

חטיבת הקומנדו הוקמה בשנת 2015 על מנת ליצור כשירות ממוקדת של יחידות העילית בצה"ל: "מגלן", "דובדבן", "אגוז" ו"רימון". מיקוד זה מתבצע על ידי הקדשת חשיבות רבה יותר להיקף האימונים, בנייתם וארגון הקרב ואמצעי הלחימה. המטרה העיקרית של האיחוד היא לשפר את ההפעלה המשותפת של יחידות החוד בצה"ל לחירום, על מנת שיעבדו יחד ויהוו כוח משותף ומשלים בעת לחימה.

התרחבות מערך הביטחון השוטף והקמת זרוע הסייבר

מעבר להרתעה ומוכנות לשעות חירום, צה"ל מבצע גם פעולות במערך הבט"ש (ביטחון שוטף) בשגרה. פעולות אלו הכרוכות בשמירה על שגרת הביטחון ברחבי המדינה, בגבולות ובמיקום שהייתם של כוחות צה"ל. בט"ש כולל גם מניעת פעילות מחתרתית ופגיעות מקומיות בביטחון התושבים וברכושם.

התרחבות מערך הביטחון השוטף באה לידי ביטוי בהקמת גדוד "אריות הירדן" בשנת 2015, אשר אמון על הבט"ש בגזרת הבקעה. מטרה נוספת של הקמת גדוד זה הייתה לייצר עוד ייעדי לחימה לנשים וגברים שישרתו יחד בגדודים מעורבים.

תחום נוסף אשר מתרחב בימים אלה, העוסק גם הוא בביטחון שוטף "מודרני", הוא תחום הסייבר. בתר"ש גדעון הוחלט להקים זרוע סייבר שעתידה להתחיל את פעילותה המבצעית בשנת 2017. הקמת זרוע זו מתבצעת ע"י חיזוק מערכים הגנתיים, איסוף והיקפיות הכשרות ושיבוץ כוח אדם מתאים. 

חברות אזרחיות, ביטול כפילויות וסגירת מערכים

במסגרת התכנית הרב השנתית הוחלט על קיצוץ של 6% במטות ובמפקדות השונות בצה"ל. הצמצום החל בהדרגה על ידי שינוי מודל הפיקוד ביחס של אחד לחמש, כלומר, החל מכניסת החוק, כל מפקד יחויב לפקד ישירות על חמישה אנשים לפחות. המטרה של השינוי היא למעשה ליצור קיצוץ בתקני מפקדים שלא נחוצים

בנוסף יבוצע צמצום גם במערכי חיל החינוך, הרבנות הצבאית, גל"צ, הצנזורה הצבאית, מבקר צה"ל, יוהל"ם-(יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר) ומפקדת קצין המילואים הראשי. 

במקביל מתבצע גם ביטול כפילויות - זאת על ידי התמקדות באיומים העומדים בפני צה"ל וניצול מירבי של המשאבים הקיימים. גופי התורה והארגון וגופי כוח האדם יאוחדו ונבחנת האפשרות לאחד מספר מערכים דומים בתוך אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, זרוע היבשה ואגף התקשוב.

בנוסף לכך, חלק מהמשימות שנמצאות היום בידי הצבא יועברו לחברות אזרחיות, בעיקר במערכים של הפרקליטות הצבאית, היועכ"ל (היועץ הכלכלי לרמטכ"ל) ובממד"ה (מחלקת מדעי ההתנהגות).

קיצור השירות הסדיר וצמצום מערך המילואים - הכשרה יותר אפקטיבית ומניעת נשר

עד יולי 2015 שירות חיילי סדיר (בנים) נמשך שלוש שנים. בעקבות התכנית קוצר משך השירות לשנתיים ושמונה חודשים. למעשה, התכנית שמה לעצמה כיעד את קיצור אורך השירות לחיילים לשנתיים וחצי והארכת תקופת השירות לחיילות בהתאם - זאת על מנת ליצור, בבוא היום, שוויון באורך השירות לשני המינים.

על מנת להתמודד עם צמצום כוח האדם וחסרונו, כתוצאה מקיצור השירות לבנים, צה"ל פועל לצמצום אחוזי הנשר ולחיזוק אוכלוסיות מוחלשות. במערך המילואים הוחלט לצמצם את מספר המשרתים ב-100,000 אנשים, אך לאמן את לוחמי המילואים באופן תדיר, מצויד יותר וכשיר יותר ללחימה - כך שמוכנותו לא תיפגע, אלא אף תוגבר.

הצערת הקצונה הקרבית בצה"ל

לפי המודל החדש של תר"ש גדעון, גיל מפקדי הגדודים (מג"דים) צריך לרדת מ-35, המצב כיום, ל-32. גיל מפקדי החטיבות (מח"טים) צפוי גם הוא לרדת לאזור גיל ה-40. המטרה: ליצור צבא צעיר יותר וכשיר יותר ללחימה. הדבר מתאפשר הודות להורדת גיל הפרישה בצה"ל ופינוי מקום לקידום מפקדים צעירים.

שינויים רבים התרחשו במהלך השנים האחרונות בסביבה האסטרטגית והביאו לשינוי במאפייני האיום ובעוצמתו על מדינת ישראל, אשר נפרס מהמעגל הראשון ועד איומים רחוקים. התפיסה, כפי שגובשה בתר"ש גדעון, מבוססת על ההבנה כי האיומים הקונבנציונליים והבלתי קונבנציונליים במעגל הראשון נמצאים בירידה, ומנגד מאותרת עלייה באיומים תת-קונבנציונליים כגון ארגוני טרור, איומי תת קרקע, איומי ירי תלול מסלול ואיומי סייבר. לצד כל זאת, מלווה ההבנה כי יש לבנות את כוחו של צה"ל להגנה רב-זירתית ורב ממדית.

תר"ש גדעון מציג את השינויים הנדרשים בצה"ל לאור אתגרי העתיד והשינויים המתרחשים בכל עת. התוכנית כוללת בתוכה הליכים רבים שנועדו לייעל ולשפר את תנאיהם של משרתי החובה וכן משרתי הקבע ובכך לייעל את עבודתם ולהגביר את העשייה למען אפקטיביות הצבא.

כל מה שצריך לדעת על התכנית הרב שנתית של צה"ל

תר"ש גדעון

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

יום בעקבות לוחמים
מילאתם מנילה? כנראה עשיתם את הטעות הבאה