חיל הרפואה

פרמדיק

קורס

רפואה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תפקיד הפראמדיק מהווה תפקיד חשוב ומעניין, ובהתאם לכך - גם הכשרתו. הכירו את חמשת השלבים אותם תעברו בדרך לתפקיד הנחשק >

 הסמכות הרפואית הגבוה ביותר במערכת הצבאית הם הרופאים והפרמדיקים. ההכשרה אותה עוברים הפרמדיקים היא ארוכה, יוקרתית ומאוד אינטנסיבית. בנוסף, לאורך כל ההכשרה האורכת כשנה הם נמצאים עם אותם החברים לקורס ועם אותם המפקדים. 

 1. שלב א' – קורס קדם צבאי (קד"צ)

  תעברו קורס קדם צבאי אינטנסיבי האורך כ-18 שבועות בבה"ד 10 שבקריית ההדרכה בתנאי בסיס סגור. תקבלו מעמד של שוחרים, תלבשו מדים ותהיו כפופים למפקד ולסגל הצבאי. במהלך הקורס תלמדו את כל החומר העיוני הנדרש לתפקיד וכמות החומר תגדל בכל שבוע. החומר מועבר בשיעורים כיתתיים, מעשיים וסיורים במוקד מד"א.

  בתחילת כל שבוע יתקיים מבחן ידע על הנושאים שנלמדו. במידה שלא תעברו את המבחן הראשון, ישנו מועד ב' אך יש הגבלה במספר מועדי הב' שניתן לבצע. תלמיד שינשור מהקורס ישובץ בתפקיד אחר שלא דורש מיון יכול לבקש להשתבץ כחובש.
 2. שלב ב'- טירונות

  עם סיום הקורס תגיעו במרוכז ללשכת הגיוס בתל השומר, שם תעברו את שרשרת החיול ותתחילו טירונות 03 האורכת כחודשיים ומתקיימת בניצנים. הטירונות כוללת הכשרה קרבית בסיסית המורכבת בין היתר ממספר שבועות בשטח והכשרה לשימוש בנשק.
 3. שלב ג' – בתי חולים

  תתבקשו ליישם את החומר התיאורטי שלמדתם ותחשפו לראשונה לחולים ופצועים אזרחים. במהלך חמישה שבועות תבקרו בבתי החולים השונים בארץ ותיחשפו לעבודה במחלקות השונות, ביניהן מחלקות לרפואה דחופה, טיפול נמרץ לב, מלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה) ילדים, חדרי ניתוח וחדרי לידה.

  בנוסף, תתמקצעו בביצוע בפתיחת ורידים ואינטונציות, לקיחת אנמנזה ובדיקות גופניות נוספות. שלב זה מתקיים בתנאי בסיס פתוח (יומיות) והוא נחשב לאחד השלבים המעשירים ביותר בהכשרת הפרמדיק.
 4. שלב ד' - מד"א 

  במהלך כארבעה חודשים תבצעו מעל 80 משמרות בתחנת מד"א הקרובה לביתכם ותיקחו חלק בעובדה בניידות ובאמבולנסים של הטיפול הנמרץ. במידה והתנדבתם במד"א לא תשובצו בתחנה בה התנדבתם.

  מטרת שלב זה היא להקנות לכם ניסיון מהשטח בהתמודדות עם מקרים אמיתיים ותרגולם בזמן אמת. כל אחד, לפי הקצב שלו, יתקדם ממשמרות צפייה בודדות, לניהול מלא של צוות האמבולנס ועד לטיפול בחולים ופצועים בדרגות חומרה שונות. שלב המשמרות מתקיים בתנאים של בסיס פתוח (יומיות) ובלבוש מדי מד"א.

  בסוף השלב, כשהפאראמדיק החונך שלכם ימצא אתכם כמתאימים, תיגשו למבחן מס"ר (מרכז סימולציה רפואית) והצלחה במבחן זה תקנה לכם תעודה של פאראמדיקים אזרחיים - כדי להפוך לפרמדיקים צבאיים יש לעבור השלמה צבאית.
 5. שלב ה' - השלמה צבאית

  ההשלמה הצבאית נמשכת כשבעה שבועות בבה"ד 10. שלב זה מכיל את כלל הידע הצבאי שעליכם לדעת לקראת השירות הסדיר ושיעורים עיוניים בנושאים נרחבים, החל במבנה הצבא וסכמות הטיפול הרפואי ועד תרגולי פצוע בודד ואירוע רב נפגעים. ההשלמה כוללת בין היתר סיפוחים ליחידות השונות, מטווחים, שבועות שטח, סיורים ותכני העשרה. זהו השלב האחרון בהכשרה, אחריו בוגרי הקורס מקבלים את שיבוצם ונחשבים כפרמדיקים צבאיים.

  בשגרה, הפרמדיקים מאמנים את הכוחות באימונים ותרגילים, מלווים פתיחת וסגירת צירים ו"תופסים" כוננות בצוותי אר"ן (אירוע רב נפגעים) יחד עם הרופא הגדודי, החוג"ד והחובשים. בזמן חירום, חלק מהפרמדיקים והפרמדיקיות נכנסים לשטחי האש והאויב יחד עם הכוחות הלוחמים.

 

 

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

אלקטרוניקה מסלול שקד
מה מחכה לי בבה"ד 1?