קצונה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תגיות

אלברט איינשטיין אמר שהדרך הנכונה לחנך בני אדם היא לשמש עבורם דוגמה. ואכן, גם בצבא, דמות המפקד תמיד נקשרה בתכונות כמו אחריות ודוגמה אישית. בשנים האחרונות שמים בצה"ל דגש על למידת עולמם הפרטי של הקצינים, וכחלק מכך היה זה מתבקש לנסות ולבחון אילו דמויות משפיעות עליהם. במחלקת מדעי ההתנהגות של צה"ל ערכו בשנה האחרונה מחקר רחב היקף בקרב 5,500 צוערים, ובמרכזו שאלה אחת - מיהו המודל לחיקוי שלך? התשובות המפתיעות בפנים

מיהו המודל לחיקוי שלך?

את המקומות הראשונים בקרב הצוערים קטפו דמויות ממורשת ישראל. כמעט שליש מהצוערים רואים בהן כמודל לחיקוי עבורם. בראש הרשימה עומד חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, ומיד אחריו ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון. הרמטכ"ל השביעי וראש הממשלה לשעבר יצחק רבין נבחר גם הוא על ידי רבים ודורג במקום השלישי.

20% מהצוערים הוכיחו שכנראה שהכול באמת נשאר במשפחה, ובחרו באחד מבני משפחתם כמודל שלהם לחיקוי, כשבראש ובראשונה נבחרו אמא, אבא וסבא. חיל משאבי האנוש הוכיח את עצמו כמשפחתי במיוחד: כמעט שליש מהצוערים שלו בחרו בדמויות אלו. שליש מכלל הצוערות במחקר בחרו גם הן בבת משפחה אחת ספציפית: אמא.

על היוצאים לקצונה במגמה קרבית משפיעים יותר גיבורים צבאיים, ביניהם רס"ן רועי קליין ז"ל, שזינק על רימון במהלך מלחמת לבנון השנייה, הלוחמת והמשוררת הידועה חנה סנש והלוחם היהודי יוסף טרומפלדור.

גם דמויות מהתנ"ך כגון דוד המלך ומשה רבנו נכנסו לרשימה. כמעט 15% מהצוערים של חיל הרגלים בחרו בהן כמודל שלהם לחיקוי. הדמויות התנ"כיות, אגב, היו הרבה יותר פופולריות בקרב צוערים מאשר בקרב צוערות.

3% מהצוערים בחרו ברבנים מוכרים כמודל שלהם לחיקוי, כשבראש הרשימה הרב קוק והרמב"ם.

חיל התותחנים מתגלה כספורטיבי במיוחד. צוערי החיל היו אלה שנקבו הכי הרבה ביחס לחבריהם בשמות מעולם הספורט. בין היתר בחרו הקצינים המיועדים מהחיל את הכדורסלן מייקל ג'ורדן, הטניסאי רוג'ר פדרר והכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו כמודל שלהם לחיקוי.

ברשימה תוכלו למצוא גם את מנכ"ל אפל לשעבר סטיב ג'ובס, ראש ממשלת בריטניה לשעבר סר וינסטון צ'רצ'יל ואפילו את נפוליאון.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

כל מה שרציתם לדעת על פרויקט תגלית
מה מחכה לי במבדקי הקצונה?