קורס טיס

חיל האוויר

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


קורס הטיס הראשון ארך רק כ-6 חודשים ובאוגוסט של שנת 1950 הוכשרו ראשוני הטייסים של חיל האוויר הישראלי. בית הספר לטיסה שכן שנים רבות במחנה סירקין הממוקם סמוך לפתח תקווה ולאחר מכן הועבר לבח"א 8 – תל נוף, הממוקם על יד רחובות. לבסוף בשנת 1966 הועבר לבסיס חצרים שעל יד באר שבע, שם הוא שוכן גם כיום.

הליך המיון לטיס

המועמדים לקורס הטיס הינם מלש"בים בעלי נתונים אישיים גבוהים. לאחר סדרת מיונים ארוכה הכוללת מבחנים פסיכוטכניים, מבחני היגיון, מבחני כושר ומבחנים פסיכולוגיים הנמשכים חודשים ארוכים, עוברים המועמדים בדיקות רפואיות מקיפות עד הפרט הקטן ביותר בירפ"א – יחידת רפואה אווירית. השלב הבא הוא גיבוש בן 6 ימים טרם הגיוס וסדרת מיון מרוכזת. רק מועמדים המסיימים בהצלחה את כלל השלבים הללו יוכלו להתחיל את הקורס, שאותו יסיימו רק אחדים מהם.

מהו קורס טיס?

זהו למעשה הקורס הארוך ביותר ויש שיגידו גם המאתגר ביותר בצה"ל. הטקס מסכם 3 שנים אינטנסיביות, הכוללות בין היתר הכשרה כטייס, הכשרה כקצין  ולימודים לתואר אקדמי ראשון מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. לאחר סיום הקורס, מתחייבים חניכי הקורס, המכונים "פרחי טיס", לשירות קבע של 7 שנים.

הקורס מתחלק לשישה שלבים: מכין, בסיסי, ראשוני, מבואות, מסלולים ומתקדם. כל שלב נמשך בין 5 חודשים לחצי שנה. השלב המכין כולל בעיקרו 15 טיסות מיון וטירונות, השלב הבסיסי כולל הכשרה לקצונה והכשרות צניחה וכן הישרדות וניווט, השלב הראשוני כולל לימוד מיומנות טיסה בסיסיות לפי החלוקה למגמות, שלבי המבואות והמסלולים כוללים את לימודי ההשכלה לתואר הראשון ובשלב המתקדם לומדים החניכים את מיומנות הטיסה ומסיימים את לימודיהם האקדמיים.

במהלך הקורס, מוכשרים פרחי הטיס להתמחות מקצועית לפי מגמות שונות: טייסי קרב המתמחים בתקיפת מטרות וקרבות אוויריים; טייסי מסוקים המתמחים במשימות מיוחדות כמו חילוץ והצלה, טייסי תובלה המתמחים בהובלת לוחמים, מזון, דלק, כלי רכב וציוד נוסף לשטח; טייסי ניווט קרביים המתמחים בניווט ותחזוקה בזמן אמת על מטוסי הקרב; טייסי ניווט תובלה המתמחים בניווט ותחזוקה על מטוסי התובלה וכן מכונני אוויר, הנקראים גם "מהנדסי טיסה" ומתמחים בבדיקת כלל מערכות המטוס לפני עלייתו לאוויר.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

המדריך המלא לקצונה ייעודית
מה מחכה לי בגדנ"ע?