מסלולים ייחודיים

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


בשנת 2000 הוחלט על הקמת קורס נתיב בצה"ל. המטרה - לאפשר לכל חייל או חיילת, בהתאם לרצונם ועל פי בחירתם, לחזק את זהותן היהודית-ציונית ולאפשר להם להתכונן ולעבור את תהליך הגיור במסגרת הצבא. כל המידע >

סמל נתיב

קורס נתיב הוקם במטרה לחזק את הזהות היהודית-ישראלית ולהכין את החיילים המעוניינים בגיור לקראת התהליך. הקורס מתחלק ל-2 סוגים:

  1. נתיב תחילת השירות

    חיילי קורס נתיב בתחילת שירות עוברים שבוע הסתגלות ולאחר מכן מבצעים את הקורס בכפר הנוער 'הודיות'. במסגרת המסלול עוברים החיילים קורס נתיב בסיסי באורך של כ-6 שבועות והמעוניינים יכולים להמשיך אחריו לשני סמינרי גיור. במהלך הקורס נפגשים החיילים שטרם שובצו, עם קצין מיון ובסיום הסמינר משובצים ליחידות השונות ועוברים טירונות בהתאם לשיבוצם. הקורס מיועד לחיילים שאינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה וההרשמה אליו מתבצעת מול יחידת מיטב.
  2.  נתיב במהלך השירות

    חיילי נתיב מהלך שירות עוברים קורס בסיסי אשר אורך בין 6 ל-7 שבועות בהתאם למתכונת הקורס - קורס בבסיס פתוח (יומיות) או בבסיס סגור. לאחר חופשה קצרה (רגילה), מסיימי קורס נתיב בבסיס ממשיכים לסמינר א'.

סמינרי הגיור

 סמינר א' - החיילים עוברים העמקה בעולם היהודי על כל גווניו ורבדיו, תוך היכרות מעמיקה יותר עם אורח החיים היהודי, תפילות, הלכות, מנהגים ועוד. בסוף הסמינר מתקיימת מפגש עם בית הדין - מגיעים דיינים, מכירים את החיילים ובודקים היכן הם נמצאים בתהליך. אורך הסמינר הוא כ-3 שבועות ובסיומו יוזמנו החיילים המעוניינים, לסמינר ב'.

סמינר ב' - בשלב זה החיילים לומדים ומעמיקים באופן יסודי בדת היהודית, לומדים "הלכה למעשה", על אורח החיים היהודי, ונערכים לשלב מעמד בית הדין. אורך הסמינר הוא כ-3 שבועות.

מעמד בית הדין - עם סיום הסמינרים, החיילים המעוניינים בכך יוכלו לגשת לבית דין צבאי לגיור. מעמד זה כולל מפגש עם דיינים, ומתקיים כ-3 חודשים לאחר סיום סמינר ב'. בסופו על פי העמידה בתנאים הנדרשים, מקבלים החיילים תעודת המרה.

תכני הקורס

סגל המפקדים וסגל המורים האזרחיים, מלווים באופן צמוד את החיילים לאורך כל התהליך. את הקורס ואת התהליך כולו, מוביל חיל החינוך והנוער בשיתוף עם המרכז הלאומי לזהות ולגיור והרבנות הצבאית. סגל אזרחי וצבאי אמון על העברת תכנים עינויים ומעשיים, שיעורים בכיתה וסיורים ברחבי הארץ. 

שימו לב!

ההגעה לקורס הינה מרצון חופשי וניתן לצאת מהקורס ומהסמינר בכל עת. ההגעה לקורס הינה לפי הנתונים המעודכנים במשרד הפנים. הקורס מיועד אך ורק עבור חיילים שדתם במשרד הפנים אינה יהודי/ה ואינם בעלי דת אחרת. 

לפרטים והרשמה

| מרכז השירות של יחידת מיטב: 1111

| מוקד נתיב: 0758600047, mokednativ@gmail.com

| מוקד המרכז הלאומי לזהות וגיור: 1-800-210-558

| פייסבוק נתיב: נתיב צבאי

| עמוד האינסטגרם של נתיב: Nativ_Idf@

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מפקדת קורס נתיב: "זאת חוויה שלא שוכחים לעולם"
"רציתי לתרום במקום שלאו דווקא יש בו את שיא המוטיבציה"