סמלי צה"ל

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

הסיכות בצה"ל מייצגות השתייכות לתפקיד, יחידה, חטיבה והשלמה של הכשרה או קורס צבאיים. לפי פקודה, סמלי קורסים והישגים ייענדו על חפי כיס שמאל, סמלי קורסים פיקודיים ייענדו על חפי כיס ימין, וקורסים התנדבותיים ייענדו מעל כיס ימין >

על התחום אחראית ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים בכנסת. שמתכנסת מעת לעת לפי הצורך, ומזמנת בין היתר גורמים רלוונטיים בצה"ל, בהם ראש ענף משטר ומשמעת בצה"ל. בוועדה דנים ומחליטים על עיצוב, מטרות וכללי הענקת הסיכות השונות - ישנות וחדשות כאחד.

בצה"ל קיימות מאות סיכות שונות, שמייצגות קורסים שונים והשתייכות לחילות, חטיבות, אגפים, יחידות ומערכים שונים. ריכזנו עבורכם הסברים על כמה מהן:

 • סיכת מפקד המחלקה (סיכת קצינים)

  סיכת הקצינים, או בשמה הרשמי סיכת מפקד המחלקה (המ"מ), מוענקת לכלל בוגרי קורס הקצינים. הסיכה הוענקה לראשונה בסיום קורס מפקדי מחלקות גדול בשנת 1944 ועוצבה כענף זית המקיף חרב, עיצוב הנגזר מסמלו של ארגון ההגנה.
   הסיכה משולבת כיום בסמליהם של חילות רבות ומהווה מרכיב מרכזי גם בסמלו של צה"ל עצמו. גרסה מוזהבת של הסיכה ניתנת לקצינים בתפקידי פיקוד והדרכה לאחר שנה.
 • סיכת כנפי הצניחה

  סיכה זו מוענקת בסיום קורס הצניחה, שהוא קורס התנדבותי, בבית הספר לצניחה במרו"ם – מרכז הטסה והכשרות מיוחדות הממוקם בסמוך לבסיס תל-נוף.
  במהלך הקורס צונחים החניכים ממטוס ומדמים צניחה לשטח אויב. מי שמסיים את הקורס בהצלחה זוכה לענוד את הסיכה, שמעוצבת כמצנח הפורש כנפיים.
 • אות השירות המבצעי

  אות השירות המבצעי מוענק לחיילים לוחמים, תומכי לחימה ושוטרים במשמר הגבול ששירתו ביחידה קרבית ברמת פעילות א' במשך שמונה חודשים לפחות. קריטריון נוסף לקבלת סיכה זו היא שירות של ארבעה חודשים לפחות באזור מבצעי בארץ כגון רמת הגולן, בקעת הירדן, איו"ש, ערבה, רצועת עזה, גבול לבנון או גבול מצרים. גם תצפיתניות בחיל האיסוף הקרבי מקבלות סיכה זו לאחר שירות של ארבעה חודשים בקו מבצעי.
 • סיכת החובש

  את הסיכה מקבלים מסיימי קורס החובשים שנמשך כ-3 חודשים ומתקיים בבה"ד 10 – בית הספר למקצועות הרפואה. בצה"ל קיימים שני סוגי חובשים: בוגרי קורס החובשים הכללי ובוגרי קורס החובשים הקרבי. הסיכה מעוצבת כסמלה הבינלאומי של הרפואה – נחש הכרוך סביב מטהו של אסקלפיוס, אל הרפואה במיתולוגיה היוונית. גרסה מוזהבת של הסיכה מוענקת לחובשים גדודיים.
 • סיכת מצטיין בוחן בר-אור

  בוחן הבר-אור בודק את היכולות הפיזיות של של חיילים וחיילות ביחידות לוחמות ותומכות לחימה שונות, וכולל כפיפות בטן, עליות מתח ומקבילים וריצת 3,000 מ'. הבוחן מותאם לגברים ולנשים בנפרד והציון בו נקבע לפי טבלת ניקוד. על מנת לקבל את הסיכה יש להצטיין בבוחן, ולהשיג ציון של 90 נקודות ויותר. עיצוב הסיכה נגזר מסמלו של בה"ד 8 (בית הספר לכושר קרבי), ומורכב מדמות רץ, שמאחוריה חרב וענף זית על רקע אדום.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

למי צריך להצדיע, למה ואיך?
בין צל"ש לעוז: מה משמעות העיטורים בצה"ל?