סמלי צה"ל

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


תגיות

התגים הראשונים בצה"ל הופיעו בתחילת שנות ה-50 ועוצבו באותה תקופה רק עבור חטיבות, פיקודים וזרועות, אולם כיום יש לכל יחידה תג מעוצב משלה.

על פי פקודת המטה הכללי, "תגי היחידות ייענדו על הכותפת השמאלית בלבד. חלה חובה לנוע עם תג שרוול של היחידה בה מוצב החייל על כל מדי שירות (מדי א') עליונים (מעיל, אפודה, חולצה, ירכית, מעיל קבע שחור וכו'). חל איסור על קישוט התג באבזרי קישוט או סיכות שונות". גם במשטרת ישראל ובמשמר הגבול קיימות תגיות אך שם הן נישאות על גבי כתף ימין.

מרבית התגים בצה"ל, מלבד סמלי הפיקודים והמטה הכללי שצבעי שחור-לבן, צבעוניים, אך לפי הפקודה, לא יכילו יותר מ-5 צבעים. כמו כן עיצוב התג צריך לשקף את אופי היחידה אותה הוא מייצג מבלי להסגיר את פעילותה.

התגים מעוצבים לרוב בצורת מגן, אך תגי האגפים, הזרועות והפיקודים מעוגלים בסופם. ישנו תג מרובע אחד – התג של חטיבת גולני. גם התג של חטיבת המילואים קרייתי מרובע, אך מכיוון שחיילי המילואים לא לובשים מדים ייצוגיים (מדי א'), תג זה למעשה אינו נענד כלל. תג היחידה של חיילי הגדנ"ע של חיל החינוך והנוער חריג אף הוא כיוון שצורתו מעוינת. תג היחידה היחיד המכיל מספר הוא התג של חטיבה 7.

במסגרת משלחות "עדים במדים", להנחלת זיכרון השואה, נושאים כלל המשתתפים תג יחידה עם דגל ישראל. את התג נושאים גם חיילים וקצינים המשתתפים באירועים צבאיים רשמיים מחוץ לגבולות המדינה.

בצה"ל קיימים מאות תגי יחידה שונים בעיצובים רבים, אשר מאחורי כל אחד מהם סיפור מעניין. ריכזנו עבורכם את סיפוריהם של ששת תגי חטיבות חיל הרגלים (חי"ר) הלוחמות:

 1. תג חטיבת הצנחנים

  בשנת 1954, אמר נשיא מצרים דאז, גמאל עבד אל נאצר, שכאשר יהיו ליהודים צנחנים, יהיו לנחשים כנפיים. ע"פ המסופר, זו גם למעשה הסיבה האירונית שבתג היחידה של חטיבת הצנחנים מופיע שפיפון, נחש ארצישראלי ארסי, עם כנפיים. הנחש המכונף מופיע על הרקע האדום - הצבע הבינלאומי של הצנחן.
 2. תג חטיבת הנח"ל

  החיטה והמגל שעל התג, שהינם כלים חקלאיים, מסמלים את עבודת האדמה של החלוצים יחד עם החרב המסמלת את ההגנה. 4 חצים ניצבים מצג שמאל בצבעים לבן, צהוב, כחול ואדום מייצגים את ארבעת גדודי החטיבה: בזלת, שחם, גרניט וגדוד הסיור.
 3. תג חטיבת גולני

  זהו למעשה התג היחיד בצה"ל בעל עיצוב מרובע. התג מכיל שני צבעים: ירוק וכתום המסמלים את שטחי הפעולה של החטיבה – בצפון המיוער ובדרום המדברי. במרכז התג ניצב עץ, רבים סבורים כי זהו למעשה עץ אלון, כאשר שורשיו מוצגים בבירור; אלו מסמלים את הפטריוטיזם, אהבת הארץ וההקרבה למענה אותם מקנים בחטיבה ללוחמיה.
 4. תג חטיבת גבעתי

  השועל הוא סמלו של פיקוד הדרום ומהווה גם מוטיב מרכזי בסמלה של החטיבה בשל אזור פעילותה הגאוגרפי. בהתאם לכך, מסמל הצבע הכתום את דיונות החולות המדבריים בגזרה יחד עם צמח הקקטוס המציג באופן סימטרי את עשרת גדודי ופלוגות החטיבה השונים. במרכז ניצבת חרב המסמלת את הלחימה וזנב השועל המקיף אותה מורם גבוה כסימן לגאווה.
 5. תג חטיבת כפיר

  עם הקמת החטיבה בשנת 2006, עוצב גם התג בעל הרקע האדום עבור כפיר. במרכז התג ניצבת חרב לבנה עם כנפיים. הצבע האדום יחד עם החרב מסמלים את הלחימה ואילו הצבע הלבן יחד עם הכנפיים מסמלים את המוסריות בה היא אמורה . הכנפיים סימטריות ומכילות בכל צד 8 נוצות המסמלות את ששת גדודי החטיבה, בסיס האימונים של החטיבה והמפקדה הראשית.
 6. תג חטיבת העוז

  עם הקמת החטיבה בשנת 2015, המוכרת כחטיבת הקומנדו, עוצב עבורה תג שחור לבן המבטא את יכולותיה. סכין הקומנדו במרכזו של התג מסמלת את ייעוד היחידה ואילו החץ הדו כיווני שמעליה מייצג את אזור כניסתה לשדה הקרב של היחידה - מהאוויר ומהיבשה. יחד הם יוצרים את האות ק' - קומנדו. את שש יחידות החטיבה מייצגים ששת חלקי ידית הסכין.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מדריך השרוכים המלא
המדים בצה"ל