עתודה

מסלולי עילית

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


תכנית "ברקים" מהווה מסלול ייחודי, מעניין, מאתגר ויוקרתי למצטיינים במסגרת העתודה האקדמית של צה"ל בלימודי ההנדסה. התכנית מציעה שני מסלולי לימוד שונים: "ברקים מכונות" - תואר ראשון ושני הכוללים תזה (עבודת מחקר) בהנדסת מכונות בטכניון בחיפה, ו"ברקים חומרים" - תואר ראשון כפול (2 תארים ראשונים מלאים) בהנדסת מכונות והנדסת חומרים באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

התכנית מכשירה תלמידים מצטיינים בעלי סקרנות טכנולוגית השואפים לתרום ולהתקדם בתחומי המחקר והפיתוח. המסלולים כוללים הכשרות אקדמיות וצבאיות, אשר הותאמו במיוחד לעיסוק בנושאי המחקר והפיתוח הטכנולוגי בצה"ל, שהם המרכיב העיקרי ביכולת הטכנולוגית של מערכת הביטחון. מעבר לכך, בוגרי התוכנית מיועדים לתפקידי פיקוד והובלה במערכים הטכנולוגיים של צה"ל.

מסלולי הלימוד

מסלול "ברקים מכונות" - המסלול כולל לימודי תואר ראשון, מקצועות החובה לתואר השני וכן התחלת העבודה על התזה לתואר השני במטרה לסיימה לפני החזרה לשירות בצה"ל במגמת הנדסת מכונות בטכניון, אורכו של המסלול הוא 4 שנים.

מסלול "ברקים חומרים" - המסלול כולל לימודי תואר ראשון כפול בהנדסת מכונות והנדסת חומרים. מטרת המסלול היא להכשיר את הבוגרים לעסוק בתחומים הקשורים בהבנת תכונותיו של החומר.

מבנה המסלול

- לימודים במסגרת איכותית, תומכת ומגובשת.
- סדרת פעילויות העשרה המאפשרות חשיפה ליחידות טכנולוגיות והיכרות עם תחומי המחקר והפיתוח בצה"ל, בתעשיות הביטחוניות ובחברות המובילות בארץ.
- הסמכה לקצונה כחלק מהתוכנית הכוללת מעבר קורס קצינים בקיץ שני ללימודים. תנאי זה הינו חובה להמשך לימודים במסגרת התכנית.
- התחייבות לשרות צבאי כקצין במשך 32 חודשי חובה ו-3 שנות קבע
- שיבוץ אישי בתפקיד מרכזי במערכי המחקר והפיתוח הצבאיים והביטחוניים בצה"ל תוך דגש על שירות צבאי ייחודי, מעניין ומאתגר.

הטבות ייחודיות

- יחס אישי וליווי צמוד מצד מנהלת "ברקים" וראש מגמת "ברקים" בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ובאוניברסיטת בן גוריון.
- מענק "ברקים" בסך 5,000 שקלים בכל שנת לימודים, נוסף על מענק עתודה.
- אפשרות למגורים במעונות בטכניון (בתשלום).
- התחייבות לתקופת שירות קבע זהה לזו של שאר העתודאים, ללא חתימה של שנת קבע נוספת כמקובל לבוגרי תואר שני בעתודה.

הכשרה אקדמית

- בתקופה של 4 שנים יתאפשר לעתודאים לסיים את לימודיהם לתואר ראשון, ללמוד את הקורסים לתואר השני ולהגיע לשלב מתקדם בעבודת המחקר על התזה שתתבצע בתחומים הנוגעים לתפקיד בצה"ל בהנחיית סגל הפקולטה.
- הלימודים יחלו בסמסטר חורף (אוקטובר) ויתאפיינו בתכנית גמישה שתאפשר לעתודאים לבחור את נושאי העשרה בהם מצאו עניין. התוכנית האקדמית נבנתה באופן רחב המאפשר לימוד מקצועות מתחומים שונים ומגוונים.
- עומס הלימודים המתוכנן גבוה בכ-30% מהממוצע המקובל.
- במהלך הלימודים יידרשו העתודאים לעמוד בסטנדרט אקדמי גבוה אשר ייבחן באפון שוטף הן על ידי הסגל האקדמי והן על ידי גורמים בצה"ל.

הכשרה צבאית

- בתום השנה הראשונה ללימודים, יעברו החניכים טירונות בת ארבעה שבועות.
- בחופשת הקיץ השנייה יעברו חניכי התכנית קורס קצינים כחלק מהתכנית. ההכנה לקורס הקצינים תתקיים בסמוך.
- במהלך השנה השנייה ללימודים תתקיים סדרת חילות, שמטרתה חשיפה והכרה כללית של חילות צה"ל השונים, בדגש על נושאים טכנולוגיים בכלל והנדסת מכונות וחומרים בפרט. סדרה זו תכלול ביקורים בבסיסים, הרצאות, הדגמת מערכות ואמצעים בתרגילים ובאימונים.
- בחופשת הקיץ השלישית תתקיים סדרה מערכתית ייעודית, בת שבועיים, שמטרתה חשיפת העתודאים לנושאים טכנולוגיים הנוגעים לתחום הנדסת המכונות בתעשיות הביטחוניות ובחברות האזרחיות.

שיבוץ בצה"ל

- השיבוץ ייקבע במהלך הסמסטר החמישי ללימודים, יותר משנה וחצי לפני השירות בצה"ל.
- השיבוץ לתפקיד הינו תהליך אישי ופרטני המתבצע תוך התאמה מירבית בין צרכי צה"ל ורצון הפרט וכמובן בהתאם להישגיו האקדמיים.
- במהלך שנות השירות כקצין ומהנדס תרכוש התמחות מקצועית וניסיון רב בתהליכי מחקר ופיתוח, קידום פרויקטים וניהול צוותים ביחידות המובחרות של צה"ל. כל אלו יפתחו בפניך מרחב אדיר של אפשרויות בחברות אזרחיות מובילות בארץ ובעולם.

הרשמה

אם אתה בכיתה י"ב ושואף למיצוי, הגשמה עצמית, הצלחה ומעוניין בשירות מעניין ומאתגר, ביכולתך להגיש מועמדותך לתוכנית באופן הבא:
- עליך לעבור בחינה פסיכומטרית.
- עליך להעביר למנהלת "ברקים" את הטפסים והמסמכים הבאים: טפסי הרשמה לברקים חלק א' וחלק ב', צילום גילון ציונים מסכם של כיתה י"א, צילום ציון הבחינה הפסיכומטרית או צילום שובר ההרשמה לבחינה.
את כל הטפסים יש להעביר למנהלת "ברקים" עד תום ההרשמה לעתודה האקדמית. לבוחרים ב"ברקים" בעדיפות ראשונה יינתן יתרון ברור בקבלה לתכנית. 

תהליך המיון 

- לאחר בחינת הנתונים האישיים ובהתאם לתוצאות המבחן הפסיכומטרי, ישלחו זימונים להמשך שלבי המיון לתכנית. שלבים אלו כוללים יום מבדקים וראיון אישי כשזימון לשלבי המיון הבאים ישלח במהלך החודשים אפריל-אוגוסט 2016.
הקבלה לתכנית מותנית בהצטיינות בלימודים התיכוניים, בקבלה למוסדות הלימוד, במכסת תפקידי המחקר והפיתוח הקיימים בתחום ביחידות צה"ל ובמעבר ועדת קבלה של צה"ל.
- ההשתתפות בתהליך המיון לתכנית "ברקים" אינה מבטלת או משפיעה על השתתפות במערכות מיון אחרות, אך מחייבת בחירה במסלול הנדסת מכונות או הנדסת חומרים בעדיפות בטופס ההרשמה לעתודה האקדמית.
- מועמדים שלא יאושרו לתכנית זו על-ידי צה"ל, ימשיכו את הליך קבלתם ללימודים במסגרת העתודה האקדמית עפ"י העדיפויות שביקשו.
- למועמדי תוכנית "ברקים" ניתנת עדיפות בקבלה למסלול הנדסת המכונות.

03-737-4941brakimprogram@gmail.comחוברת מידע על מקצועות העתודה

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מהי העתודה הטכנולוגית?
"עתודה - התחייבות ארוכה אך משתלמת"