התנדבות לצה"ל

מתנדבים

שירות ייחודי

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: מערכת אתר מתגייסים


חיילים רבים מקבלים מידי שנה פרופיל פוסל שירות (21 או 24) בשל בעיה רפואית שצצה במהלך השירות ולא רוצים להשתחרר. מה חשוב להגיד בוועדה? אילו טפסים צריך להגיש? גוזרים חוגר או שלא? כל המידע בשבילכם >

פטור רפואי-גופני

אם עברתם ועדה לקבלת פטור זמני או קבוע, אתם רשאים לבקש בוועדה להתנדב לצה"ל. אם הגורם הרפואי יראה לנכון לאשר את התנדבותכם לצה"ל, תקבלו טופס 102 המפרט את המגבלות שקבעו עבורכם הגורמים הרפואיים להמשך השירות.

אם תהיו מעוניינים להתחיל בתהליך התנדבות כבר באותו היום, לא תגזרו את החוגר או תחזירו מדים, אלא תגיעו לתחום מתנדבים בלשכת הגיוס ברשת (הבניין הכתום בבסיס תל השומר).

מה יקרה אם לא אקבל אישור התנדבות בוועדה?
תחויבו לגזור חוגר ולמעשה תשתחררו מצה"ל. עליכם לשלוח לכתובת המייל של מיטב
meitav@idf.gov.il מסמכים רפואיים ומכתב אישי הקשורים לבקשת ההתנדבות. ברגע שהמסמכים מתקבלים במיטב, הם מועברים לטיפול תחום מתנדבים ומקרפ"ר.

הבקשה יכולה להישלל בשל חוסר התאמה לשירות או לחלופין עשויה לבקש מכם להביא מסמכים נוספים. במקרה של אישור הבקשה, תזומנו לוועדת התנדבות לקבלת מגבלות ההתנדבות. לאחר אישור ההתנדבות בוועדה, תעברו ראיון שיבוץ והכוונה ותתחילו בהליכי מיון.

מה עליי לעשות אם אקבל אישור התנדבות בוועדה?
במידה שתתאימו מבחינה בריאותית לחזור ליחידה שלכם ולהמשיך בשירות, תוחזרו לשירות עם מגבלות שייקבעו בוועדה להתנדבות. אם לא תתאימו לחזור לשרת ביחידה בה שירתם, תחויבו בגזירת חוגר ובשחרור מצה"ל ותוך כדי תעברו ראיון שיבוץ והכוונה ותתחילו בהליכי מיון לתפקידים אחרים.

מתנדב רפואי-גופני שבחר לחזור לשירות ישלים את הזמן שנותר לו עד תאריך השחרור המקורי!

פטור מגורמי בריאות הנפש

חיילים המקבלים פטור מהשירות על רקע פטור מגורמי בריאות הנפש יחויבו בשחרור מיידי מצה"ל. בחינה של תיק התנדבות בגין פטור מסוג זה אורכת עד 4 חודשים.

עליכם להעביר אלינו למייל (meitav@idf.gov.il) את המסמכים הבאים:

  1. המלצה מפסיכולוג או מפסיכיאטר (חשוב לציין כי ניתן לבקש מקופ"ח טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בחינם)
  2. המלצה מיועצת, מחנכת בית הספר או מעסיק.
  3. מכתב אישי מפורט.

תהליך הבחינה ע"י גורמי בריאות הנפש
התהליך מתחיל בבחינה ראשונית של רמ"ד פסיכיאטריה במחלקת בריאות הנפש אשר באפשרותו בשלב זה לשלול את הבקשה או לתת אישור ראשוני. במידה שאישר את הבקשה - יהיה עליכם להמתין לזימון לפסיכיאטר. לאחר הפגישה, תמתינו לאישור של ראש הענף הקליני אשר יחליט סופית האם לאשר את ההתנדבות. יש לציין שהזימון לפסיכיאטר נועד על מנת להמליץ בלבד, ואינו מהווה אישור התנדבות.

אם תמצאו כשירים לשירות, תזומנו לוועדה בענף רת"ם (רפואה תעסוקתית ומיון רפואי) במפקדת קצין רפואה ראשי (תל השומר) לקבלת מגבלות התנדבות. לאחר אישור ההתנדבות בוועדה, תעברו ראיון שיבוץ ותתחילו בהליכי מיון.

  • חשוב לציין שתחזרו לשירות של 12 חודשים בלבד. ניתן להגיש בקשה להארכת שירות והבקשה תיבחן ע"י גורמי ברה"ן.

מה חשוב לדעת?

  • חיילים שנכנסו למסלול ההתנדבות לאחר הגיוס לצה"ל (מוחזרי שירות) - מטופלים ברפואה צבאית בלבד ככל חיילי צה"ל.
  • מגבלות ההתנדבות אינן בגדר המלצה - אלא חובה.
  • במידה ואושרה בקשתכם להתנדבות ובחרתם להתגייס - ביום הגיוס תעברו שרשרת חיול חלקית בה יונפקו עבורכם חוגר, תעודת מתנדב ודסקית ותקבלו ציוד צבאי מלא.

לכל שאלה ופנייה בנושא ניתן לפנות במהלך שעות היום (08:00-12:00 | 13:00-17:00) לקו לחייל המתנדב בטלפון 03-738-7158.

זכרו כי אמנם קיבלתם פטור משירות ביטחון אבל זו זכות להתנדב

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

השאלות הכי נפוצות על מתנדבים
תחום מתנדבים – דף קשר