שירות ייחודי

התנדבות לצה"ל

מתנדבת

פרופיל 21

פרופיל

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


"אני מאמינה ביכולת שלי לתרום בתפקיד משמעותי כמו כולם, למרות הבעיות הרפואיות שלי". שחר פלדמן היא רק אחת מתוך כ-700 מתנדבים המתגייסים לצה"ל מידי שנה - מספר שרק הולך וגדל עם חלוף השנים. מלש"בים רבים המקבלים פטור מגיוס עקב סיבות רפואיות שונות, מחליטים להתגייס על אף ולמרות הפטור

שחר פלדמן, נערה הסובלת מבעיות רפואיות חמורות, ידעה שהמסלול שלה לא יהיה שונה כמו של הצעירים בגילה. "קיבלתי פרופיל 21, אבל כבר אז היה לי ברור שאגיש את הבקשה שלי להתנדב לשירות בצה"ל", היא מספרת.

לא מוותרת

"הייתה פתוחה בפניי גם האפשרות ללכת לשירות לאומי אבל מאז שאני זוכרת את עצמי רציתי להתגייס", הוסיפה, "במשך הרבה שנים הייתי פעילה במסגרות התנדבותיות שונות כמו 'כנפיים של קרמבו' ו'הנוער הלאומי' ולכן תמיד ראיתי את עצמי ממשיכה לתרום גם על מדים. אני מאמינה שהתרומה לחברה ולמדינה היא אחת מהחובות של כולנו בתור אזרחים. לא הצלחתי להעלות בראש שלי מחשבה על מצב שבו אוכל להתגייס ולא אעשה את זה".

הגורם האחראי על גיוס מתנדבים הוא תחום המתנדבים בלשכת הגיוס ברשת של מיטב, לשם מגיעים מדי שנה מאות מתנדבים המתחילים את הליכי המיון והשיבוץ שלהם בדרך לגיוס. התחנה הראשונה שלהם היא יום הריאיונות שנועד להכיר אותם באופן אישי על מנת לשמוע על העדפותיהם לשיבוץ וגם את צרכיהם הרפואיים. "אני שואפת להתקבל למסלול הערבית של חיל המודיעין, אך עם זאת, תהליך ההתנדבות שלי לא מותנה בקבלה לשום תפקיד הספציפי. המטרה שלי היא בסופו של דבר להתגייס ואעשה את הכי טוב שלי בכל תפקיד", הסבירה.

המטרה שלי היא בסופו של דבר להתגייס ואעשה את הכי טוב שלי בכל תפקיד

לאחר הריאיון האישי והפקת המסקנות ממנו, נשלחים זימונים למיונים שונים למועמדים להתנדבות. על התפקידים אליהם הם ממוינים ממליץ תחום המתנדבים בהסתמך על מכלול של ארבעה קריטריונים: נתוני איכות, העדפות אישיות, התאמה רפואית וכמובן גם צרכי הצבא. תהליך ההתנדבות אורך מספר חודשים מרגע קבלת הפטור ועד אישור הבקשה אך הדבר אינו גורע מנחישותם של המתנדבים בדרך אל המטרה.

חלקם של בעלי פרופיל 21 מקבלים את הבשורה על הפטור משירות רק במעמד הצו הראשון, לאחר שלא ציפו כי מגבלתם הרפואית תמנע מהם להתגייס. "ההורים שלי ואני התקשינו להאמין כשנתנו לי פטור משירות – דבר שרציתי כל כך הרבה זמן, זו הייתה הפתעה מוחלטת עבורנו", נזכרת שחר. "לא נלחצתי מהמצב כי ידעתי שעדיין קיימת בפניי האפשרות להתגייס וישר התחלתי לברר עוד על התהליך". מיד עם קבלת תעודת הפטור משירות, מוענקת לכל מלש"ב חוברת המפרטת את האפשרויות להתנדבות לצה"ל העומדות בפניו יחד עם כלל השלבים עד לגיוס בהתנדבות.

חיילת מחייכת

"השירות הצבאי הוא חוויה, זו מסגרת ייחודית של אנשים מכל רחבי הארץ וגם הזדמנות לעשייה משמעותית שלא תחזור עוד. אני חושבת שכל בעל פטור שרוצה ויכול צריך להגיש בקשה להתנדבות", היא מספרת, "אני לוקחת את הגיוס שלי כאתגר בפניי בגלל הבעיות הרפואיות שלי ובטוחה שעוד אצא לפיקוד והדרכה או אפילו קצונה. אוכיח את עצמי כמו שהייתי מוכיחה גם אם מעולם לא הייתי מקבלת את הפטור ואעשה את הכי טוב שלי". שחר מאמינה שבקרוב מאוד תעמוד בשרשרת החיול, יחד עם חבריה לתפקיד, אחרי שהגשימה את אחד הדברים שנראים לרובנו כמובנים מאליו - הגיוס לצה"ל.

קו למלש"ב המתנדב: 03-738-8888 (שלוחה 3)
קו לחייל המתנדב: 03-738-7158

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

שלבי ההתנדבות לצה"ל
"רציתי פשוט לעלות על מדים ולתרום למדינה"