שירות ייחודי

התנדבות לצה"ל

קצונה

מתנדב

קישור וגיוס

פרופיל 21

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


"עם כוח רצון, אפשר לנצח הכל. אדם שמאמין בחשיבות צבא ההגנה לישראל, אהבת המולדת ושירותה – אין דבר העומד בפניו; ואתם עוד תשמעו עליי". אלו היו המילים ששמעו צוות הרופאים מקצין הקישור והגיוס של גדוד ניוד בפיקוד המרכז, סג"ם זוהר אילן, לאחר שקבעו בנחרצות כי לצבא הוא כבר לא ישוב

עם אופטימיות עצומה, החליט זוהר, שהוא יוכיח להם כי הם טועים

בחורף שנת 2016, עמד בגאווה ברחבת המסדרים של בית הספר לקצינים אחרי שלמרות הכל ובסופו של דבר, ניצח. סג"ם זוהר אילן התגייס בנובמבר 2013 אל המסלול הייעודי לקצונה בחיל השלישות. מסלולי ייעודי לקצונה הינם מסלולים בהם מאותרים מלש"בים מראש כמתאימים לקצונה. הוא החל את דרכו הצבאית בתפקיד במערך הקישור והגיוס, המערך האמון על הקשר שבין צה"ל לבין חיילי המילואים ולמעשה מהווה גורם ישיר המתפקד כמוקד המרכז את כל צרכיהם של חיילי המילואים. בתפקיד זה שירת בתקופה לא פשוטה של שני מבצעים צבאיים – מבצע "שובו אחים" ומבצע "צוק איתן". "שמחתי לשרת בתפקיד הזה", מספר סג"ם זוהר אילן, "זה תפקיד שלמעשה אחראי על העיסוק עם המשאב היקר ביותר בצה"ל – בני האדם. משמעות התפקיד היא לתווך בין חיילי המילואים לצה"ל ולטפל בהם".

לא אוכל להרשות לעצמי לסיים את השירות שלי בגלל סיבות כאלה 

בנובמבר 2014 היה אמור סג"ם אילן לצאת לקצונה, אלא שהתכניות לא התקיימו כסדרם מאחר והתבשר כי בראשו התגלה גידול מוחי. בשל כך, במארס 2015 קיבל זוהר פרופיל 21 ושוחרר מהצבא לצמיתות. כבר אז היה לו ברור שאין זה אלא עניין של זמן עד שישוב אל המקום שהוא רואה בו כשליחות. "ידעתי שלא אוכל להרשות לעצמי לסיים את השירות שלי בגלל סיבות כאלו", הוא משתף, "כל החברים שלי היו עדיין בצבא. הם והמשפחה תמכו בי לאורך כל הדרך עד שחזרתי. ברגע שקיבלתי את הבשורה הגבתי בקור רוח ואמרתי לעצמי – זה רק עוד אתגר שאתה צריך לעבור. אני מאמין בנפש בריאה לגוף בריא".

לאחר חמישה חודשים באזרחות ולאחר שניצח את הגידול המוחי, ברגע שהרגיש שהוא מספיק חזק ובריא, החל בתהליך החזרה וההתנדבות לצה"ל. התהליך לא היה ארוך יחסית וארך רק כחודש. במהלך כל ההליך היה בקשר עם מפקדיו הקודמים והצוות איתו שירת לפני שאובחן. לאחר כמה חודשים יצא לקורס קצינים מיוחד באורך חודש וחצי במגמת "נבו" – מגמה המותאמת לחיילים עם ליקויים רפואיים שונים בתנאים מיוחדים. המסלול מתקיים רק פעמיים בשנה ובסופה מוכשרים הצוערים כקצינים בדיוק כמו כל שאר הקצינים בצה"ל, פרט לניהול מטווח, שכן ישנם צוערים שאינם יכולים לבוא במגע עם נשק.

חייל בזריחה

לאחר ההשלמה החילית, חזר סג"ם אילן אל תפקידו המקורי במערך הקישור והגיוס. כיום הוא משרת כקצין קישור לחיילי המילואים במחנה ענתות שליד ירושלים. אמנם הגידול הוסר, אך הוא עדיין נמצא במעקב קבוע.

"אני מאמין כי תהליך ההתנדבות למקבלי פטור הוא מאוד אינדיבידואלי. עם אופטימיות אפשר לעבור הכל. מי שרואה את שירות המדינה ואהבת המולדת לנגד עיניו – אין דבר שיעמוד בפניו".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

"רציתי פשוט לעלות על מדים ולתרום למדינה"
הגיוס לצה"ל: מחלום למציאות