מסלולים ייחודיים

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


בשנת 2000 הוחלט על הקמת קורס נתיב בצה"ל. המטרה - לאפשר לכל חייל או חיילת, בהתאם לרצונם ועל פי בחירתם, לחזק את זהותן היהודית-ציונית ולאפשר להם להתכונן ולעבור את תהליך הגיור במסגרת הצבא. כל המידע >

קורס נתיב הוקם במטרה לחזק את הזהות היהודית-ישראלית ולהכין את החיילים המעוניינים בגיור לקראת התהליך. הקורס מתחלק ל-2 סוגים:

 1. נתיב תחילת השירות
  חניכי נתיב בתחילת שירות עוברים שבוע הסתגלות במחו"ה אלון ולאחר מכן מבצעים את הקורס בכפר הנוער 'הודיות'. במסגרת המסלול עוברים החיילים קורס יסוד שאורך כ-5 שבועות והמעוניינים יכולים להמשיך אחריו לשני סמינרי גיור. במהלך הקורס נפגשים החיילים שטרם שובצו עם קצין מיון ובסיום הסמינר עוברים טירונות בהתאם לשיבוצם ביחידות שונות.
  הקורס מיועד לחיילים שאינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה וההרשמה אליו מתבצעת מול יחידת מיטב.
 2.  נתיב במהלך השירות
  חניכי נתיב מהלך שירות עוברים קורס בסיסי אשר אורך בין 4 ל-6 שבועות בהתאם למתכונת הקורס - קורס בבסיס פתוח או בבסיס סגור. לאחר הפסקה של שבועיים, מסיימי קורס נתיב בבסיס ממשיכים לסמינר א'.

המשך הליך הגיור
סמינר א' - החיילים עוברים העמקה בעולם היהודי על כל גווניו ורבדיו, תוך היכרות מעמיקה יותר עם אורח החיים היהודי, תפילות, הלכות, מנהגים ועוד. בסוף הסמינר מתקיימת הדמייה של מעמד בית הדין - מגיעים דיינים, מכירים את החיילים ובודקים היכן הם נמצאים בתהליך. אורך הסמינר הוא כחודש ובסיומו יוזמנו החיילים, לסמינר ב'.

סמינר ב' - בשלב זה החיילים לומדים ומעמיקים באופן יסודי בדת היהודית, לומדים "הלכה למעשה", על אורח החיים היהודי, ונערכים לשלב מעמד בית הדין. אורך הסמינרהוא כחודש.

מעמד בית הדין - עם סיום הסמינרים, החיילים המעוניינים בכך יוכלו לגשת לבית דין צבאי לגיור. מעמד זה כולל מפגש עם דיינים, ומתקיים כחודש לאחר סיום סמינר ב'. בסופו על פי העמידה בתנאים הנדרשים, מקבלים החיילים תעודת גיור.

תכני הקורס
סגל המפקדים וסגל המרצים האזרחים, מלווים באופן צמוד את החיילים לאורך כל התהליך. את הקורס ואת התהליך כולו, מוביל חיל החינוך והנוער בשיתוף עם המרכז הלאומי לזהות ולגיור והרבנות הצבאית. סגל אזרחי וצבאי אמון על העברת תכנים עינויים ומעשיים, שיעורי בכיתה וסיורי שטח. 


שימו לב! ההגעה לקורס הינה מרצון חופשי וניתן לפרוש מהקורס ומהסמינר בכל עת.

לפרטים והרשמה:
| מרכז השירות של יחידת מיטב: 03-738-8888

| מוקד נתיב: 052-9415913, mokednativ@gmail.com

| מוקד המרכז הלאומי לזהות וגיור: 1-800-210-558

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

נצח יהודה
שלבי התנדבות לצה"ל