המערך הפסיכוטכני

מיטב

צו ראשון

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


לא מעט חיילים וחיילות החליטו שהמערך הפסיכוטכני הוא המקום עבורם לאחר ששמעו עליו מקרוב משפחה ששירת בו גם הוא. אז איך זה להתקשר לאמא כדי להתייעץ על העבודה בצבא? מה קורה כשאחותך היא קצינה במערך? ועל מה מדברים בארוחת הערב? הכירו את נעמה, טלי ונועה, דור שני במשפחה שהתגייס למערך הפסיכוטכני

 1. סמל נעמה גדרון, מש"קית מקצוע במפקדה של המערך


  "לא חשבתי שאשרת בתפקיד הזה. למיון למערך הפסיכוטכני התייצבתי בזכות אחותי, קצינה פסיכוטכנית לשעבר בלשכת הגיוס תל השומר, ששכנעה אותי. עוד באותו היום הבנתי שהתפקיד הזה בשבילי. התחלתי את השירות שלי בתור מראיינת ומאבחנת, לפני שהתפקיד התפצל.

  ראיונות זו חוויה שאזכור לעד לטובה, הפתיחות של האנשים בשיחות העמוקות שניהלתי איתם בתור מראיינת תמיד הפתיעה אותי, למרות שהיינו זרים לגמרי. לכל אורך השירות יצא לי להתייעץ עם אחותי על נושאים שלא לכל אחד יש עם מי לדבר, בעיקר בגלל הסודיות של התפקיד. אנחנו מדברות הרבה על החומר וההתנהלות המקצועיים, ומשוות תחומים שחלקם השתנו מהתקופה שלה. נחמד שיש מישהו שמכיר טוב את העבודה שלך".
 2. רב"ט טלי גולודריגה, מאבחנת פסיכוטכנית בלשכת הגיוס טבריה

  "הרגעים הכי טובים בתפקיד הם אלו שבהם את מגלה שהצלחת לעזור למלש"ב עם סיפור קשה - כמו להפנות אותו לעזרה רפואית או כלכלית. את הסיפורים הקשים שאני שומעת כל יום פגשתי עוד מגיל צעיר. אחותי שירתה גם היא בלשכת הגיוס טבריה ובהתחלה חשבתי שאולי אני רוצה את התפקיד כי אני פשוט לא מכירה מספיק תפקידים אחרים.

  אחרי שהגעתי למיונים, הבנתי שהאנשים שבוחרים לתפקיד הזה הם עם יכולות אישיות גבוהות מאוד. הרבה פעמים בארוחת הערב אחותי ואני צוחקות על מקרים מצחיקים שהסתבר שקרו לשתינו וחולקות סיפורים. לפעמים אני עוברת על תיקים ישנים של מלש"בים ורואה הערות שאחותי כתבה, אני מרגישה ממשיכת דרך".
 3. רב"ט נועה איינהורן, מנתבת אימותים בלשכת הגיוס באר שבע

  "התפקיד הזה הוא יותר מרק תפקיד - לא הייתי אותו האדם אם לא הייתי מאבחנת פסיכוטכנית. יחסי האנוש שלי השתנו לגמרי, הרחבתי את תחומי העניין שלי ופתאום ראיית העולם שלי התרחבה. זה קרה בעיקר בזכות האנשים המדהימים שמשרתים איתי. הם ללא ספק הדבר הכי טוב שאני לוקחת איתי מהשירות הצבאי.

  אחותי גם היא שירתה במערך הפסיכוטכני אבל בניגוד אליי, לא אהבה את התפקיד, משום שהיה לה מאוד קשה רגשית עם הסיפורים שהיא נחשפה אליהם. אני חושבת שזה אולי הדבר שמשך אותי יותר מכל להתמיין לתפקיד ולהתאהב בו. בהמשך התקדמתי והיום אני מפקדת על תחנת האימותים. פגשתי בשירות שלי כל כך הרבה מלש"בים ומלש"ביות שלא עזבו את המחשבות שלי עד היום, ואני לא עזבתי את שלהם".

קורסיסטיות זורקות כומתות באוויר

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מכינת הלוחמות של מערך ההגנה האווירית
"הייתי במעצר, אבל היום אני בדרך לפיקוד"