לוחמה

סיירות ולחימה

קרבי

לוחמות

חי"ר

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: נועה ריינה

מערכת אתר מתגייסים


כחלק מתהליך המיון לתפקיד לוחמת חי"ר גבולות, מוזמנות המועמדות לתפקיד לכנס בו הן עוברות מספר תחנות שונות כמו פאנל עם לוחמי הגדודים ומפקדיהם, סדנאות תזונה וכושר גופני והרצאות הכנה לטירונות במטרה ליצור מודעות, להעלות את המוטיבציה לשירות קרבי בקרב נשים, ולתת הכוונה לקראת הגיוס

המלש"ביות המגיעות לכנס עתידות להתגייס לאחד מארבעת גדודי החי"ר הקל (ברדלס, אריות הירדן, קרקל וגדוד 47) ולבצע, יחד עם בנים, משימות מבצעיות הכוללות הגנה על גבולות המדינה, סיורים, מארבים, מרדפים, תצפיות ואבטחת יישובים.

שש מלש"ביות נרגשות, המתגייסות במהלך חודש מרץ, סיפרו לנו על החששות, הציפיות וההרגשה שלהן לקראת הגיוס לתפקידי לוחמה. לירז וליטל המתגייסות אל גדוד ברדלס, אסנת המתגייסת לקרקל, ומריה ובר המתגייסות למחזור הראשון של גדוד 47.

 

חיילת יורה בנשק

הבחירה בלוחמת נשים 

לירז מספרת שהסיבה שלה לגיוס ללוחמה הוא בחיבור שלה לפעילות פיזית. "אני יותר טיפוס של שטח, ולכן ישר חשבתי על לוחמה בצבא. ברגע שבאמת קיבלתי את התפקיד ועברתי את המסלול, התרגשתי והרגשתי "מורעלת" על זה", מספרת ומוסיפה גם על התגובה החיובית של המשפחה, "פניתי לאימא שלי כשהתקבלתי ושאלתי את דעתה. היא אמרה שהיא מלאת גאווה על כך שאשרת בתפקיד משמעותי בשירות הצבאי שלי. באופן כללי, המשפחה תומכת בי, במיוחד כי אני האחות הראשונה במשפחה שניגשת למסלול קרבי בצבא".

ליטל עשתה תחקיר מעמיק על תפקידים לפני הגיוס, וראתה שהיא הכי מתחברת ללוחמה - "מאוד חשוב לי המסלול הזה, מגיל קטן אני רוצה לעשות זאת. חקרתי על הגדודים לפני, והתחברתי מאוד להווי של ברדלס". ליטל מסבירה שהבחירה שלה הגיעה גם בעקבות עמותה לפיתוח מנהיגות - "זה מה שבאמת נתן לי את המוטיבציה להתגייס לקרבי, אני נמצאת שם מכיתה י', במסגרת הזאת נפתחתי ליותר תחומים וגיליתי שאפשר לתרום הרבה בלחימה". 

זה לא רק העניין של תרומה למדינה, אלא גם להיות מסמר בתוך מערכת שלמה וחדשה מבחינתי

גם אסנת מרוצה מהשיבוץ שלה, "אני שמחה שהצלחתי להגיע להיות לוחמת, ובפרט אל גדוד קרקל. זה לא רק העניין של תרומה למדינה, אלא גם להיות  מסמר בתוך מערכת שלמה וחדשה מבחינתי". הדחיפה לגיוס לתפקיד קרבי של אסנת הגיעה גם מהתא המשפחתי. "גדלתי בבית מאוד ציוני. עלינו לארץ וכל המשפחה התגייסה לצה"ל - אבא שלי היה מתנדב ואחי קצין, לכן הרגשתי תמיכה גדולה מצד המשפחה להגיע ללוחמה, זה היה מבחינתם מובן מאליו". 

לעומת אסנת, למריה לא הייתה משפחה עם קריירה צבאית, אבל היא החליטה שהיא תהיה זאת שתוכיח שהיא יכולה. "אף אחד חוץ מאבא שלי לא עשה צבא, אבל אני החלטתי שאני חייבת, במיוחד כשזה מסלול שלא כל הנשים בוחרות", היא מסבירה. " אני אוהבת את השטח. במסגרת הזאת אוכל להוכיח לעצמי שאני יכולה לשאוף גבוה ולעבור הרבה. אני מרוצה מהשיבוץ שלי והולכת להתגייס לגדוד חדש וללמוד הרבה דברים בשירות הצבאי, בדיוק כמו המפקדים שלי", מספרת מריה. "בנוסף, אני מלאת גאווה שאני בעצם אהיה המחזור הראשון של גדוד 47, ויזכרו את הדרך שלי". 

חיילת יושבת בשולחן

אז מה הציפיות שלכן לשירות כלוחמת?

כשנשאלו לגבי הציפיות שלהן, התשובה הראשונה שרובן ענו הייתה "לתרום למדינה". למשל, ליטל טוענת כי "לתרום כמו שצריך זה לקבל את ההרגשה שזקוקים לי ויש לי את הכוח לטפל ולעזור". תשובה נוספת שרובן חשבו עליה היא ההיכרות עם אנשים חדשים. "אני מקווה שאכיר חברים חדשים, אמתח את הגבולות שלי, אשתפר ואתפתח במהלך שירות אינטנסיבי" מספרת ליטל. גם לירז מחזקת את דבריה - "אני מצפה לעצב את האישיות שלי. אכיר המון אנשים שיהיו יחד איתי במסלול, אוכל להיפתח אליהם וגם להכיר צדדים שלא הכרתי בעצמי".

"עד עכשיו למדתי במסגרת לימודית דתית, בה הייתי רק עם בנות ורציתי שינוי באוכלוסייה, בסגנון, באווירה, להכיר מקומות ואנשים חדשים שיש להם נקודות מבט שונות וזה המקום שאני חושבת שאמצא את זה בו", מסבירה אסנת ומספרת על הצפייה להכיר אנשים חדשים, במיוחד כי הייתה במסגרת מאוד שונה עד היום.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 הטבות נהגי המשא של מרכז ההובלה
תפקידי ההוראה והדרכה בחיל החינוך והנוער