חיל המשטרה הצבאית

מעברים

לוחם

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דנאל שווץ

מערכת אתר מתגייסים


בגשם, בשמש, ביום ובלילה, למרות עבודתם המקודשת של לוחמי המעברים שמגנים על הגבולות 7/24, התפתחו במשך השנים הרבה מיתוסים בנוגע לתפקיד שלהם. לא באמת לוחמים? בקושי רואים בית? ואחת ולתמיד - מקבלים נעלי חי"ר או לא? בדקנו את הכל >

 1. לא באמת לוחמים

  לא סתם קוראים להם לוחמי מעברים​. בינואר 2018, במסגרת עבודת מטה בצה"ל על השאלה "מיהו לוחם" - הוגדרו גם לוחמי המעברים (שעד אז נקראו מאבחנים בטחוניים) כלוחמים ולוחמות כמו כל יחידה קרבית אחרת.
 2. לא מקבלים נעלי חי"ר

  המיתוס דווקא לא תלוש מהמציאות משום שמאז ומתמיד לוחמי המעברים קיבלו נעלי צבא רגילות. החל ממרץ 2018 - זה כבר לגמרי מיתוס - כל המתגייסים ללוחמי המעברים מקבלים נעלי חי"ר שכל חייל עורפי יכול רק לחלום עליהן.
 3. בקושי יוצאים הביתה

  אין ספק שלהיות לוחם זה מאתגר, ויציאות באופן יומי לא תמצאו שם. מה שכן, בניגוד למה שחושבים, לסגור 21 זה לא משהו שלוחם מעברים מכיר: היציאות משתנות ונעות בין 3-11\4-10, בערך כמו רוב היחידות הלוחמות.
 4. צריכים לחלק דוחות

  ללוחמי המעברים תפקידים רבים - סיכול הברחות, בידוק בטחוני בגבול, מעצר חשודים - אבל לתת דוחות הוא ללא ספק לא​ אחד מהם. אמנם כל המתגייסים לחיל עוברים הכשרת שיטור בסיסית אך בפועל לוחמי המעברים עושים דברים שונים לגמרי.

  לוחמי מעברים
 5. רק מי שיש לו נתונים נמוכים משובץ לתפקיד

  אחד הדברים שמייחדים יותר מכל את גדודי המעברים היא האוכלוסייה המרכיבה אותם - ניתן למצוא בתוכה חיילים מכל רחבי הארץ, גברים ונשים, עם כל סוגי נתוני האיכות. יש לכם קב"א 56 ודפ"ר 90? שובצתם למעברים? - אל תדאגו אתם בחברה טובה.
 6. אין פעילות מבצעית בתפקיד

  תשאלו כל לוחם מעברים: משעמם זה לא. הם המחסום האנושי שמגן על הגבולות - השכפ"ץ של המדינה, אם תרצו. במסגרת התפקיד נמצאים לוחמי המעברים בחזית, בגבול. בלעדיהם, חשופה מדינת ישראל, במקרה הטוב, להברחות מזון ובמקרה הפחות טוב - לאמצעי לחימה. אם לוחמי המעברים לא יעשו את זה - אף אחד אחר לא יעשה את זה במקומם.
 7. עושים את אותה העבודה כמו מג"ב

  ישנם 2 גדודי מעברים: "ארז" ו"תעוז". בגדוד תעוז, לא רק שהלוחמים נמצאים לבד במחסומים, הם גם האחראים הבלעדיים לטיפול בהפגנות, בניסיונות חבלה ובהפרות סדר. בגדוד ארז, לעומת זאת, אמנם הם נמצאים עם כוחות מג"ב בדרך כלל, אבל הנוכחות שלהם שם לא פחות חשובה. וכמו שהם תמיד אומרים: בזכותנו יש למג"ב פחות עבודה.
 8. מקבלים משכורת של תומכי לחימה

  לא נשאיר אתכם במתח יותר מידי: לא רק משכורת לוחם - גם תעודת לוחם. נסיעות חינם על אזרחי, פיקדון ומענק גבוהים - גם את כל אלו מקבלים לוחמי המעברים. 1,616 ש"ח ולא שקל פחות.

 • {{item.value}}
  {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

5 דברים שלא ידעתם על בק"שיות
כל מה שלא ידעתם על המאבחנים הפסיכוטכניים