הכי בסיסי

טירונות

חוות השומר

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: דור קטורזה

מערכת אתר מתגייסים


הגעתם לחוות השומר? הרווחתם! בבסיס זה תזכו לסביבה תומכת שכוללת יחס אישי לכל חייל. סביבה זו תעזור לכם למצות את הפוטנציאל שלכם במסגרת שירותכם הצבאי וגם בהמשך חייכם

 

חוות השומר תעודת זהות

מיקום

בצמוד למושב "אילניה".

 

איך מגיעים?

מומלץ להגיע דרך תחנה מרכזית עפולה, ומשם לקחת את הקווים 442 או 541 עד לתחנת "צומת אילן", ממנה תלכו ברגל ישר דרך מושב "אילניה" מהכניסה במעלה המושב עד הכניסה לחוות השומר.

 

מקור השם

מקור השם חוות השומר נוצר לפני הרבה שנים. תחילה כשהחווה הוקמה, יעודה היה הכשרה חקלאית ושמה היה חוות סג'רה. החווה הפכה להיות למרכז ארגון השומר ומכאן בא שמה - "חוות השומר".

היסטוריה של הבסיס

הפועלים שהגיעו להכשרה בחווה הקימו את ארגון השמירה העברי הראשון "בר-גיורא", שלימים הפך ל"השומר". אחד מהפועלים שעבדו בחוות השומר היה דוד בן-גוריון. בהקמת המדינה הייתה החווה חלק ממוקדי הלחימה במלחמת השחרור. בקרבות סג'רה תקפו כוחות את החווה פעמים רבות אך נהדפו. בשנת 1981, וביוזמתו של הרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) הפכה החווה לבסיס טירונים תחת חיל החינוך והנוער הנועד להכשיר טירונים בעלי קשיי התאמה לצה"ל, ועד היום פועל במתכונת זו.

אופי השירות

אל הבסיס מגיעים חיילים שבמהלך הצו הראשון ותהליך הגיוס זיהו שיהיה להם קושי בכניסה למסגרת הצבאית ולכן צריכים מסגרת כמו חוות השומר.

בחוות השומר מגייסים מלש"בים אלו לטירונות מותאמת ומעט ארוכה יותר, הנמשכת בין 10 שבועות ל-12 שבועות, על מנת להקנות להם כלים ומוטיבציה להמשך השירות ומשם גם לחיים שאחרי.

ניתן למצוא

בגלל ההיסטוריה העשירה של המקום נמצא בבסיס גם מוזיאון המציג את ההיסטוריה של היישוב והבסיס. יחד עם ההיסטוריה, בכיתות הנמצאות בבסיס קיימים לוחות אלקטרוניים וחדשניים. חלק מחדרי השינה של החיילים כוללים מקלחת ושירותים בתוך החדר, וחלק מהחדרים הם בעלי מקלחות ושירותים משותפים. בכל חדר לנים עד שמונה חיילים. כמו כן, לכל מחלקה מצוותת מש"קית ת"ש, הנותנת מענה איכותי ואישי לכל החיילים שזקוקים לכך. בבסיס קיימים גם נשקייה, מרפאה, מרפאת שיניים, שק"ם, בית-כנסת, מגרש כדורגל ואזור בוחן מסלול.

ייחודו של הבסיס

הבסיס דוגל ביחס אישי לכל חייל, וניתנים מקום והזדמנות לביטוי עצמי לכל אחד ואחת. סביבה זו תעזור לכם למצות את הפוטנציאל שלכם במסגרת השירות הצבאי וגם בהמשך חייכם. ניתן לראות את ייחודו של המקום גם על קירות הבסיס בפרויקט "קירות מדברים", בו החיילים יצרו גרפיטי יחד עם אומנית. הפרויקט עוזר לחיילים לבטא את השקפת עולמם ולהפוך את הבסיס לביתי. בחוות השומר קיימים פרויקטים נוספים מגוונים ושונים שכל אחד מהם מיוחד ומשמעותי.   

בעונת המסיק, הטירונים ומפקדיהם יוצאים יחד למסיק זיתים, שאותם הופכים לשמנים - דבר נוסף המייחד את הבסיס. לטירונות בחוות השומר יש מסע ייחודי של 40 קילומטרים בו הם סוחבים את כל הציוד על גבם במשך ארבעה ימים, במהלכם הם לומדים הרבה על עצמכם ועל חבריהם, ומתמודדים עם סיטואציות שלא חוו קודם לכן.

דבר המפקד

חוות השומר הוא מקום שנותן לחיילים שמגיעים אליו הזדמנות להוציא מעצמם את ההכי טוב שלהם ואף לקדמם במסלול חייהם. אנחנו שמים דגש על טיפול אישי בחייל על מנת להוציא ממנו את הטוב ביותר. המסלול לבניית עתידכם מתחיל כאן. זה יהיה לא פשוט ומלא באתגרים, אבל פה השמיים הם הגבול, גם אם מדובר בשירות קרבי או בקצונה. זה המקום להיות שווה בין שווים בחברה הישראלית. בחוות השומר יש את כל התנאים כדי להצליח, הכל קשור בבחירות שתעשו מכאן והלאה. אנחנו מאמינים שטמונים בכם היכולת והרצון להשתפר, כפי שכתוב על סמלנו 'בזכות האמונה באדם'

 - סא"ל עמית צומן, מפקד חוות השומר

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

בה"ד החינוך והנוער
בסיס עובדה (בח"א 10)