מתאם פעולות הממשלה

איו"ש

תקשורת

מבצע ממוקד

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ליהי פאר מוסקוביץ'

כתבת צבאית


סא"ל איימן ביסאן, ראש מִנהלת התיאום והקישור לג'נין, אחת הגזרות החמות ביותר לאחרונה, הגיע לספר לנו על שירותו בשגרה ובחירום כמפקד מת"ק (מנהלת תיאום וקישור) במִנְהַל האזרחי שביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. איך השפיעו ביסאן וחייליו על המבצע הממוקד שארע במחנה הפליטים בג'נין? מה כל כך מיוחד ביחידת המתפ"ש? וכיצד מות אחיו של ביסאן בפעילות מבצעית משפיע עליו בשירותו הצבאי? - המשיכו לקרוא כדי לגלות>>

ספר לי על עצמך!

"אני איימן ביסאן, בן 41, נשוי לאיהאל ואב לשלוש בנות בגילאי 12, 8 ו- 3 חודשים. אני אח שכול לסייף ביסאן, לוחם סיירת אגוז. אני גר בג'ת הגלילית ומזה כ- 3 שנים אני מפקד על מִנהלת התיאום והקישור לג׳נין במִנְהַל האזרחי".

המסע שלי בצה"ל

"התגייסתי בחודש נובמבר, בשנת 1999 לתפקידי כלוחם בחטיבת הנח"ל, ושירתי בגדוד 931.

במהלך שנותיי בצבא ביצעתי מספר תפקידי לוחמה. ולאחר תפקידי לוחמה רבים, עברתי לשרת במִנְהַל האזרחי", מספר לי ביסאן.

אז, מהו המִנְהַל האזרחי?

המִנְהַל האזרחי הוא גוף צבאי הכפוף ליחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. המִנְהַל האזרחי מנהל את הפעילות האזרחית בשטחי יהודה ושומרון, וממונה על כל ההיבטים האדמיניסטרטיביים (מנהליים) שלהם, לדוגמא - הנפקת אישורי הכניסה לישראל ואישורי עבודה.

בנוסף, המנהל האזרחי אמון על תחומי החשמל, המים, התחבורה, חקלאות ועוד. לכל אלו, ממונה קצין מטה המרכז את הפעילות בתחום למול משרדי הממשלה והגורמים השונים.

המגע עם האוכלוסייה האזרחית מתנהל באמצעות 8 מת״קים, מִנהלות התיאום והקישור הישראליים, הפועלים ביהודה ושומרון.

מִפְקֶדֶת המִנְהַל האזרחי ממוקמת בבסיס אוגדת איו"ש, וכן קיים מת"ק האמון על תושבי עזה.

מה היו תפקידיך במִנְהַל האזרחי?

"בשנת 2005 שירתי בתור מפקד מעברים וביטחון שוטף במת"ק שכם. הייתי שותף למבצע 'גשם ראשון' שארע באותה השנה. אחרי התפקיד בשכם, הייתי קצין התשתיות במת"ק יריחו. לאחר שני התפקידים הללו, סיימתי תואר במדעי החברה ומשאבי אנוש באוניברסיטת בר אילן. בסיום התואר ביצעתי תפקיד נוסף במת״ק ג׳נין, ומיד לאחר מכן עברתי לגזרת חברון, בה שירתי כקצין התיאום האזרחי, והייתי שותף פעיל במבצעים 'שובו אחים' ו- 'צוק איתן'. מגזרת חברון שבדרום, עברתי למרכז איו״ש - מת"ק רמאללה, בה קודמתי להיות סגן הרמת"ק (ראש מִנהלת תיאום וקישור). בגזרת רמאללה זכיתי להיות חלק מתפיסתו של המחבל זכריא זביידי בשנת 2019, שנעצר על ידי השב"כ לאחר סדרת פיגועי ירי שביצע. מגזרת רמאללה עברתי להיות סגן רמת"ק אפריים במשך שמונה חודשים.

לאחר כל התפקידים המעניינים הללו, קודמתי בדרגה, לדרגת סגן-אלוף, ועברתי להיות ראש מנהלת התיאום והקישור לגזרת ג'נין, ומאז ועד היום - אני כאן. כמעט 3 שנים", משתף אותי איימן.

"ביצעתי מגוון רחב של תפקידים ביחידה, וכל אלו - בגזרות השונות באיו״ש. חוויתי הכל מהכל. הייתה לי הזכות הגדולה לקחת חלק בכל כך הרבה מבצעים חשובים ולשרת בעיצומן של תקופות מאתגרות שהשפיעו רבות על ביטחונה של מדינת ישראל", מספר לי בגאווה.

איך ידעת בתור חייל שאתה רוצה לחתום שירות קבע ארוך?

"כשהתגייסתי ללוחמה - התאהבתי בזה. אהבתי מאוד את השירות שלי, את המדים שלבשתי בכל בוקר, את הגאווה שקיימת בלהיות חלק מצה"ל ובעיקר את הסיפוק הגדול שההגנה על המדינה נתנה לי.

מאז ועד היום, יום-יום, הרגשתי שבזכות העשייה שלי, כחייל דאז וכמפקד כיום - אני מאפשר לאנשים ללכת לעבוד ולפרנס את המשפחה שלהם, ומאפשר לילדים ללכת למסגרות שלהם בחיוך. הרגשתי ועודי מרגיש שאני מגן על האנשים ומביא שקט ביטחוני. אין תחושה טובה מזו.

מעבר, חלק גדול מהעניין טמון בחינוך שלי. אני בא מבית שכולם קשורים בצורה כלשהי למערכת הביטחון, וכולם מעודדים אותך להגן על המדינה בצורה כלשהי. האמת שכבר כנער לקחתי חלק ב- 'התנועה הדרוזית הציונית' ושם נטמעה בי ההבנה כמה זה חשוב ונדרש לשרת את המדינה".

סיפרת לי שאתה נשוי ואב לשלוש בנות. אתה מרגיש שהעבודה שלך בצבא משפיעה עליך כבן זוג וכאב?

"כמובן שקיימת השפעה שלא ניתן להתעלם ממנה. בסופו של דבר מתוקף תפקידי אני הרבה פעמים לא נמצא בבית, ובייחוד בזמנים מתוחים… אישתי והבנות שלי תומכות בי ומספקות לי עורף חזק מאוד. הילדה הבכורה שלי, לימאר - משוויצה בי לחבריה לכיתה בכל הזדמנות. זה משמח אותי שהמשפחה שלי גאה בי כל כך. אני מצליח לשלב בין היותי בן זוג ואב לבין תפקידי בצבא, וזה המפתח להכל - שילוב ומינון בין כל הגורמים".

דוגמה אישית

"במהלך ההכנה למבצע הממוקד שארע במחנה הפליטים בג'נין, במבצע עצמו וכן הדיונים שלאחריו, לא הייתי בבית ולא ראיתי את משפחתי יותר משבועיים.

בשישי האחרון, אישתי והבנות הפתיעו אותי כאן בבוקר וקיבלתי אותן כאן בהמון חיבוקים. בנותיי אפילו התלהבו מהסיטואציה וחבשו כומתות. באותם רגעי האושר הללו, הרגשתי שהן מאוד גאות בי. אני שמח שכאבא, אני נותן דוגמה אישית למשפחה שלי ומראה שאפשר לשלב בין קריירה לבין משפחה."

אחד הפרטים הראשונים שהיה חשוב לך לציין בהצגה העצמית שלך, הוא שאתה אח שכול לסייף ביסאן זכרונו לברכה, לוחם סיירת אגוז שנהרג בפעילות מבצעית בשנת 2008.

כיצד מות אחיך משפיע עליך?

"אחי היה לוחם דגול שנהרג בפעילות מבצעית, נלחם למען מדינת ישראל והגנה על תושביה. מותו מלווה אותי בכל פועלי ומעשיי, בכל יום. זה נושא כואב מאוד למשפחתי ולי. במהלך השנים למדתי לתעל את הכאב והצער לחוזק פנימי. זה דווקא נותן לי מוטיבציה וכוח להמשיך ולתת עוד למדינה שאחי נפל עבורה. מאז שסייף נהרג, אני אוהב יותר את המדים. הדבר האחרון שאחי לבש היה מדי צה"ל, ולכן עטייתם עליי בכל בוקר בעת אני משרת את המדינה ואזרחיה - מזכירה לי אותו ומנחמת אותי איכשהו".

על מה אתה אחראי במסגרת תפקידך כראש מִנהלת תיאום וקישור בג'נין?

"קודם כל, ובראש ובראשונה - אני אחראי לדאוג למרקם חיים תקין לשתי האוכלוסיות - הישראלית והפלסטינית. לב התפקיד שלי הוא שמירה על האיזון בין הצד האזרחי בגזרה לבין המאמץ המבצעי.״

ובפועל - איך נראה יום סטנדרטי בחייך? איך בפועל אתה דואג לאיזון, לכלכלה ולביטחון?

"הימים שלי מאוד דינמיים. אבל המפתח בתפקיד שלי כפי שכבר אמרתי, הוא התקשורת, ובעיקר בעולמות האזרחיים בגזרה שלנו.

אחרי לילות ללא פעילות מבצעית לסיכול טרור -

במידה והיה לילה ללא פעילות מבצעית - קודם כל אני שמח לראות את הפנים היפות של הקצינים והחיילים שלי. מיד לאחר סבב ה- 'בוקר טוב', אני מתחיל ימים עמוסים בפגישות, לדוגמה: פגישות עם אנשי עסקים על מנת לקדם את כלכלת הגזרה, או פגישות עם גורמי מטה המנהל האזרחי על מנת לקדם את עבודתם המקצועית של פקודיי, וכלה בשיקוף תמונת המצב הגזרתית לבכירים.

מעבר, אני משתתף בכנסים כלכליים ואזרחיים, בעולם החקלאות וההתיישבות. בנוסף, בימים כאלו אני משתדל ללכת לסייר במעברים ולראות כיצד ניתן להקל על התנועה בהם.

במידה שהייתה במהלך הלילה פעילות מבצעית לסיכול טרור -

לצערי לא אוכל לפרט כמובן מטעמי ביטחון מידע, אך בסיס תפקידנו כולל מגוון רחב של הסברה אזרחית והובלת מאמץ ההסברה הישראלי מול האוכלוסייה הפלסטינית, עיצוב דעת הקהל ושיפור התדמית בקרב קהלי היעד, במגוון אמצעים.

תקשורת זה המפתח

"הבנתי לאורך הזמן שלפעמים לא צריך תכניות אסטרטגיות כדי לקדם דברים. המפתח להכל זה תקשורת. בפגישות השונות אותן אני מקיים במסגרת תפקידי, זכיתי ללמוד את התרבויות השונות ביהודה ושומרון, ביניהן: התרבות הנוצרית, היהודית והמוסלמית.

במהלך תפקידי זכיתי, בניהול הגזרה המורכבת ביותר ביהודה ושומרון, כל זאת לצד המח״ט הגזרתי לו אני משמש כעזר.

נוספים אלו קציניי וחייליי, אשר חשיבות תפקידם עומדת לנגד עיניהם ואת תפקידי לא יכולתי לבצע בלעדיהם.״

מהם היתרונות בשירות ביחידת המתפ"ש לדעתך?

"יש פה חווית שירות מסוג אחר. מעבר לאתגרים המיוחדים אותם מניתי לאורך הראיון שבעיקרם התקשורת למול כלל הגורמים - להיות לצד הלחימה ולצד הכוחות זה מספק ומעניין מאוד.

נוסף על כך, אתה לומד לא מעט עבור החיים האזרחיים. בין היתר ניתן ללמוד כל כך הרבה נושאים מגוונים, כמו להיות שגריר, עיתונאי או דיפלומט. אתה לומד כיצד לנהל משא ומתן כמו עורכי הדין הטובים ביותר ואתה עובד עם ארגונים בינלאומיים רבים. אתה רוכש סל כלים ייחודי שלא ניתן לרכוש באף מקום אחר. יתרה מזאת, ההון האנושי פה מצוין. יש פה מפקדים איכותיים, כאלו שאנשים הם בראש מעיינם. אנחנו משפחה אחת גדולה כאן, ויש אווירה מסוג אחר".

מהם הקשיים והאתגרים בתפקיד שלך?

"אחד האתגרים הכי גדולים שלי, הוא שילוב בין הערכת המצב האזרחית למבצעית - קיום מרקם חיים תקין, גם בתקופות מתוחות מבחינה בטחונית.

אחת המחויבויות שלי, היא זו שמחייבת אותי להיות בקיא בשני העולמות ולדעת לתמרן ביניהם."

מה הדבר הכי חשוב שאתה מנסה להעביר לחיילים שלך?

"חשוב לי להבהיר להם שהם נמצאים ביחידה מכפילת כוח לביטחון מדינת ישראל. בזכות היחידה אנחנו נותנים לגיטימציה לפעילות כוחותינו בשטח. אנחנו אחת היחידות היחידות בצה"ל שיש להן זיקה ישירה, לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ויש ביכולתם לרכוש ידע רב בנושא.

מה גם שהשפה הערבית המדוברת נלמדת במסגרת הקורס אותם החיילים שמתגייסים ליחידתינו עוברים, כלי חשוב מאוד בימינו.״

אתה יכול לספר לי על שיתוף הפעולה שלכם במבצע הממוקד שארע במחנה הפליטים בג'נין?

"ראשית, היינו בכל הדיונים שקדמו למבצע, ונתנו את ההמלצות הטובות ביותר כדי לא להפר את היציבות הביטחונית למול התושבים בג'נין. מעבר לכך, מת"ק ג'נין היווה חלק פעיל במבצע עצמו - אני והקצינים שלי היינו צמודים למפקדי היחידות, בתוך ג'נין עצמה, לאורך כל המבצע. נָתַנוּ להם המלצות - שכללו מידע אזרחי - שסייע בהתקדמות בצורה חלקה ככל הניתן למען מטרתנו ולהימנע מפגיעה בחפים מפשע."

בחזית בלחימה

"במסגרת המבצע במחנה הפליטים ג'נין, קציני המת"ק, היו לצד המפקדים בחזית, ניהלו שיח למול האוכלוסייה הבלתי מעורבת, המשיכו את קיום מרקם החיים התקין ככל הניתן לאוכלוסייה הבלתי מעורבת - כל זאת לצד הלחימה במחנה הפליטים, המסר שלנו היה ברור:״ מי שלא מעורב בטרור, ימשיך לקיים מרקם חיים תקין, וכל העוסקים בטרור - ללא ערי מקלט.״ " 

האנשים שעושים את ההבדל!

"לאורך כל המבצע הייתי צמוד למפקדים הבכירים, לצד אנשיי. 

כשהגיע הרמטכ"ל לבקר בתוך שטח הלחימה, שזה מקום מאוד מסוכן, תחת אש ומטענים - עבר הרמטכ״ל סקירה אודות תמונת המצב. במסגרת הסקירה - אחד הדברים שנאמרו לרמטכ"ל, היא העובדה שיש מכפיל כוח עצום במבצע הזה, שיודע לדייק ולהיות מקצועי, כל זאת תוך הבאת נתונים רלוונטים שסייעו המון בהתקדמות. בסיום המחמאות, הבהירו לרמטכ"ל שמדובר בי, הרמת"ק.

המפקד בשטח, הציג אותי ואת אנשיי ושיבח את המת"ק שעבד בצורה מופתית.

כשמפקד המבצע אומר דבר כזה לרמטכ"ל, ההרגשה שלי הוא שההישג הנדרש בוצע, ובאמת השפענו".

כשניסיתי לשבח אותו על הישגיו האישיים הקשורים במבצע זה, ביסאן לא רצה לקחת את כל האחריות וסיפר בגאווה על חייליו: "זה בעיקר הייחוד והיכולת של הקצינים והחיילים פה. האיכות, והמוטיבציה שלהם, ההשקעה, הרצון לתת את כל כולם ולהיות בחזית העשייה היא ראויה לשבח".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

פיקוד בגובה העיניים
"אבא- אני רוצה להיות לוחמת: מ"כית במג"ב"