ג'נין

תיאום וקישור

מתאם פעולות הממשלה

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: ליהי פאר מוסקוביץ'

כתבת צבאית


רב"ט שנהב טדגי, מש"קית תיאום וקישור, המבצעת את תפקידה במת"ק (מפקדת הקישור והתיאום) לג'נין במִנְהַל האזרחי, הגיעה לספר לנו על תפקידה המרתק. כיצד הגיעה שנהב לתפקידה? על מה אחראית? ובאיזה מבצע ממוקד לקחה חלק פעיל? המשיכו לקרוא כדי לגלות>>

מי אני?

"אני רב"ט שנהב טדגי. התגייסתי בחודש דצמבר של שנת 2022. אני גרה באריאל עם אמי, שתי האחיות התאומות שלי (כן, אנחנו שלישייה), אחי הגדול והכלבה שלי ג'ואי. אחיותיי משרתות בתפקידי לוחמה, והן באמת כל עולמי. באופן כללי - אנחנו בית שמאוד אוהב את המדינה, וערכי צה"ל מושתתים בו היטב ומגיל קטן". 

התפקיד שלי בצה"ל

"ביצעתי הכשרה בבית הספר לתיאום וקישור ביחידת המתפ״ש, בו הוכשרתי לתפקיד כמש"קית תיאום וקישור - במסגרת ההכשרה הוכשרנו במגוון תכנים עליהם ארחיב בהמשך.

בפועל, אני משרתת ביום ביום במנהלת התיאום והקישור לג׳נין במנהל האזרחי, גזרה אשר כידוע לכולנו - מאופיינת באירועים מבצעיים רבים ורגישות לא קטנה.

אני משרתת בחלון קבלת הקהל במת״ק ג׳נין, ובגדול, אני אחראית על מתן סיוע לתושבים בכלל הגזרה.

חיילי וקציני המת"ק בחלון, אמונים על מתן מענה ראשוני לתושבי הגזרה במגוון תחומים, ביניהם - שאלות בנוגע לכניסה לישראל, פתיחת והנפקת בקשות לכניסה למדינה למטרות עבודה, טיפול רפואי ועוד".

ובמה שונה עבודתך כמי שעוזרת לנהל את המחלקה מהעבודה של שאר חיילי המת"ק?

"בשונה משאר החיילים במת"ק, במסגרת תפקידי יש מספר תחומי אחריות נוספים.

ראשית, במידה והחיילים במחלקה נתקלים בבעיות או שאלות באופי הנפקת ההיתרים, במסגרת תפקידי עליי לדעת נהלים רבים ולדעת כיצד לסייע במידת הצורך - כך שאני אהיה שם על מנת לסייע ולפתור כל בעיה, כמובן לצד מפקדיי הממונים.

כלומר לתפקידי ישנה אחריות רבה, בין אם בהעברת הידע ושימוש בו לצד סיוע לכלל חיילי המחלקה".

הזכרת את הכשרתך. את יכולה להרחיב עלייה?

"השיבוץ שקיבלתי ליחידת המתפ"ש - היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים.

התגייסתי לטירונות במחנה גדעונים (בה"ד 7), שארכה כשלושה שבועות. עם אותם המכ"ים (מפקדי הכיתות) שפיקדו עלינו בטירונות, אנחנו ממשיכים לקורס תיאום וקישור שנמשך כשישה שבועות, וגם הוא ממוקם במחנה גדעונים".

כמה חיילים יש בכל קורס?

"בכל מחזור ישנם 40-80 חיילים בקורס תיאום וקישור".

מה לומדים בקורס?

"בשלושת השבועות הראשונים של הקורס, - עיקר הלמידה היא על יחידת המתפ"ש, על פועלה וכמובן על אופי היחידה, בנוסף, לומדים על אופן הפעולה שלה ועל הערכים שהיא מנסה להשריש בחיילים שבה. עוסקים גם במערכות שאנחנו, כחיילים, הולכים לעבוד בהם במהלך השירות, לומדים על מהות היחידה, לשם מה הוקמה, מה המטרות והאחריות שיש לה - ומתוך כך מנחילים בנו את הערכים אשר היחידה שמה לנגד עיניה.

בשלושת השבועות האחרונים של הקורס - לומדים את השפה הערבית (מדוברת), דבר שעוזר לנו בהתנהלות השוטפת אל מול התושבים אותם נפגוש בשירות הסדיר, לומדים בנוסף על המחלקות והענפים השונים ביחידה ועל האחריות של כל אחת מאלו.

לקראת סיום הקורס, אנחנו עוברים סדרת ראיונות ודיונים עם בכירים ביחידה מכל הגזרות. אלו באים לשתף אותנו בתפקידם, בתפקיד היחידה, בתפקיד המחלקות והענפים השונים, כל זאת כדי להקנות לנו ידע רחב על היחידה ועל פועלה טרם השיבוץ בגזרות השונות. בסיום הקורס, ישנו הטקס בו מגיעים ההורים והמשפחות, רגע מאוד מרגש. נוסף על כך, בסיום הקורס אנחנו מקבלים את השיבוצים - כלומר לאן פנינו מועדות במסגרת היחידתית״.

לאן ניתן להשתבץ?

"ניתן להשתבץ בבסיס הקריה בתל אביב או במִנְהַל האזרחי. השירות במִנְהַל האזרחי הוא באחד משמונת המת"קים באיו"ש (אזור יהודה ושומרון), במִפְקֶדֶת המִנְהַל האזרחי בבית אל, או במנהלת התיאום והקישור לעזה - מדובר במגוון משמעותי של מקומות ואופציות לשירות הצבאי״.

הכרת את יחידת המתפ"ש טרם השיבוץ?

"האמת שלא הכרתי את היחידה בכלל. כשקראתי על היחידה באתר מתגייסים וכן באתר המיועד למתגייסים המיועדים למתפ"ש. הבנתי כמה העשייה של היחידה מעניינת, והתרגשתי לקראת הגיוס שלי".

יש לך רגע משמעותי שחווית במהלך השירות?

"האמת שבזמן הקצר שלי פה, חוויתי המון חוויות וקשה לי לבחור אחת בלבד. לאחרונה היה את המבצע הממוקד במחנה הפליטים בג'נין שכלל חיסול מחבלים. חיילי וקציני המת"ק לקחו חלק פעיל במבצע הממוקד. לעזור בדבר שמשפיע בצורה כזו גדולה על ביטחון מדינת ישראל - הביא לי סיפוק אדיר".

מה את לוקחת מהתפקיד לחייך האישיים ולחיי האזרחות?

"לפני הכל, הכרתי פה במת"ק חברים שהפכו מהר מאוד להיות המשפחה שלי. ימי הולדת, רגעי משבר והצלחה, מצבי מתח או לחץ - הכל עוברים יחד.

מעבר לכך, למדתי את השפה הערבית בקורס ואני ממשיכה ללמוד במהלך השירות הסדיר בתפקידי עוד מהשפה המדהימה הזאת - דבר שבטוח ישרת אותי בעתיד".

מהם היתרונות בתפקיד?

"כפי שכבר ציינתי, אני חושבת שידיעת השפה הערבית הוא יתרון עצום.

נוסף על כך, היחידה מעודדת קידום ופיתוח בתחומי הקצונה, וכן בתפקידים בתוך המת"ק (דוגמת התפקיד שלי).

מעבר לכך, במהלך השירות הסדיר ניתנת לנו האפשרות לצאת לסיורים בשטח הגזרה, כלומר - העבודה אינה רק משרדית.

חשוב לי לומר כי המפקדים במפקדת התיאום והקישור קשובים לחיילים לכל בעיה או טענה, וכפי שכבר אמרתי - החברים פה הופכים למשפחה מהר מאוד ויהיו פה עבורכם בכל זמן שתצטרכו".

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

טור אישי של חוקרת פלילי במשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח)
גאווה ישראלית