שירות ייחודי

מתנדבי חו"ל

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


מח"ל הוא הכינוי שניתן למתנדבים יהודים או זכאי עלייה מהעולם אשר מעוניינים לשרת בצה״ל מבלי לעלות ולקבל אזרחות ישראלית. הרישום למסלולי המח"ל מתנהל דרך האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון. כל המידע אודות המסלול

תנאי הקבלה

מסלול מח"ל פתוח עבור נשים בנות 18 עד 20 (כולל) ובנים בני 18 עד 23 (כולל) זכאי עלייה, שמרכז חייהם אינו בארץ ושהו בארץ פחות משנה באופן מצטבר מגיל 16 (שנה וחצי אם היו לפחות שנה במסגרת מוכרת). בנוסף, על הורי המועמדים לא לבצע עלייה או להתגורר בארץ באופן קבוע לפני הגיעם לגיל 20.

מסלול מח"ל מחולק לשלושה מסלולים: רגיל, חרדי והסדר

  1. רגיל - במסלול זה מתנדבים לתקופת שירות של 18 חודשים ומשרתים במגוון רחב של תפקידים. על פי מידת העברית נקבע מי נדרש לעבור קורס עברית.
  2. חרדי – מסלול המיועד עבור חרדים ובנים דתיים ובו מתנדבים לתקופת שירות של 18 חודשים ומשרתים ביחידות שילוב חרדים ייעודיות למשל גדוד נצח יהודה בכפיר, פלוגת תומר בגבעתי ופלוגת חץ בצנחנים. 
  3. הסדר – המסלול מיועד עבור תלמידי ישיבות הסדר לקראת או לאחר סיום שנה בישיבה. במסלול מתנדבים לתקופת שירות של 21 חודשים, מתוכם 4 חודשי של"ת (שירות ללא תשלום) של לימודים בישיבת הסדר ו-17 חודשי שירות פעיל ביחידות השונות. 

מה כולל המסלול?

כדי להתנדב במסלול הרגיל יש לפנות אל האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון וכדי להתנדב למסלול ההסדר יש לפנות לאיגוד ישיבות ההסדר. המתאימים יזומנו לראיון אשר יתבצע כחודשיים לפני מועד גיוסם ולצו ראשון אשר יתבצעו בסמוך לו. שימו לב, בנות אינן נדרשות לבצע יום המא"ה.

במקביל המתנדבים במסלול הסדר יעברו מספר ימי סיור, עיון והכנה לקראת הגיוס והמתנדבים במסלול הרגיל והחרדי ישתתפו בתכניות הכנה כבת חודש לקראת הגיוס בה יעברו הכנה פיזית ומנטלית, יכירו את הארץ, אתרי המורשת והחברה הישראלית, יחזקו את הזהות היהודית-ציונית ויחזקו את השפה העברית.

חיילים רצים ביער

השירות הצבאי

המתנדבים אינם יכולים לשרת בתפקידים הדורשים סיווג בטחוני משום שהם אינם אזרחי המדינה. כמו כן, ייתכנו הגבלות על הצטרפות ליחידות הדורשות שירות ארוך יותר ותהליכי מיון מורכבים וארוכים. בנוסף, המתנדבים הזכאים יוכרו כחיילים בודדים.

תואמי מח"ל

אזרחים ישראלים במעמד בני מהגרים או ילידי חו"ל שנולדו להורים ישראלים בחו"ל או נולדו בארץ והיגרו לפני גיל 10 יכולים לשרת בצה"ל בתנאי מח"ל ולא בתנאי שירות רגילים, זאת כל עוד לא חרגו מתנאי הביקור בארץ.

שימו לב!

במידה ותרצו לעלות ארצה במהלך תקופת שירותכם, אורך השירות עשוי להתארך בהתאם לנהלים ובמידה ותישארו בארץ שנתיים לאחר תקופת התנדבותם, עשויים לחייבכם בהשלמת שירות סדיר בהתאם לצרכי הצבא.

למידע והצטרפות
03-6084502 | mahal@mod.gov.il | אתר האגף הביטחוני-חברתי

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הליך הגיוס של האוכלוסייה החרדית
בת חיל מספרת