תתקדמו

חונך

שילוב מיוחד

גיוס אוטיסטים

על הספקטרום

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מערכת אתר מתגייסים


"אני די מאמין לה שהיא שם בשביל לעזור, שהיא מכבדת את האנשים, ואני גם מכבד אותה" מספר אחד המתגייסים, חייל בפלוגה הראשונה של תוכנית "תתקדמו". "בפעם הראשונה שנסעתי לאיכילוב, היא פנתה אליי: 'אני יודעת שאתה מסתדר בתחבורה ציבורית, האם אתה רוצה שאבוא איתך?'. הערכתי אותה, אבל אני אדם עצמאי." למתגייס קשה לשתף ולחשוף בהתחלה את קשייו הרגשיים, אבל ככל שההכשרה התקדמה, הוא ביקש שלא יחליפו לו את החונכת.

מהו חונך שילוב מיוחד?

חונך שילוב מיוחד הוא מקצוע שאין לו אח ורע בצה"ל או במקומות תעסוקה אזרחים. השילוב בין מסגרת צבאית לבין אדם עם אוטיזם הוא מאתגר עבור שני הצדדים אך טומנת בתוכה גם פוטנציאל לתועלת משמעותית לצה"ל ולאדם. ניתן להקביל את תפקיד החונך למקצוע האזרחי "מלווה תעסוקתי" או "רכז תעסוקה נתמכת", אך בצה"ל בחרנו בכוונה שאת התפקיד ימלאו חיילים שנבחרו בקפידה רבה במסגרת תהליכי מיון המאפיינים את מקצוע מש"ק/ית הוראה והדרכה (הו"ד) בחיל החינוך. החיילים האלו הם בעלי רקע קודם בהתנדבות ושנת שירות במסגרות הכוללות עבודה עם אנשים עם מוגבלות, ובעיקר אוטיזם (למשל, כנפיים של קרמבו, צמיד ועוד). כך מתאפשרת הטמעה טובה יותר של כל חונך ביחידות, הבנה של המסגרת והתרבות בה נמצא החייל/ת על הרצף ורציפות המענה.

הליווי מתחיל בלשכות הגיוס

המפגש עם החונכים מתחיל עוד בלשכת הגיוס, כאשר רק הם מורשים ללוות את המלש"ב בתוך הלשכות (החל מחודש ינואר 2022), תפקידם לוודא את טיב השירות שהוא מקבל תוך שמירה על קשר עם המשפחה. המשך הקשר מתבצע זמן קצר לפני הגיוס, כאשר מגיעים החונכים לביתו של המלש"ב, מכירים את משפחתו ולומדים על האתגרים, החוזקות האישיות, הציפיות והחששות מהשירות. החונכים מלווים את המשפחה והמלש"ב ביום הגיוס עצמו, בשרשרת החיול, במהלך קורס ההכנה לצה"ל (ראו בנפרד) שנמשך חודש וחצי ואף בקורסים המקצועיים וביחידות לאורך כל השירות.

המקצוע מתחלק בין תפקיד של תיווך סיטואציות בין המפקדים והחיילים על הרצף, הדרכה ביחידות ובבתי הספר ושמירה על קשר עם המשפחות. החונכים נותנים מענה רגשי וחברתי לחיילים, ומקפידים על ביצוע התאמות בשירות עצמו כדי לאפשר ביצוע המשימות בצורה הטובה ביותר. כמשימה לאומית על החונכים לוודא כי בתום שלוש שנות שירות יימצא עצמו הבוגר מוכן עד כמה שאפשר לחיים אזרחיים עצמאיים, חברתיים ותעסוקתיים. חונכי השילוב המיוחד מלווים בידי אנשי מקצוע מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והחינוך המיוחד, המסייעים להם לתת את המענה המיטבי - זאת תוך הקפדה על כבודו של החייל ועל יחסי אמון מירביים בינו לבין החונך/ת.

ההכשרה למקצוע ותנאי השירות

קורס חונכי שילוב מיוחד נמשך כחודש ובמהלכו החניכים/ות לומדים על התפקיד מעשרות אנשי מקצוע המזומנים להרצות, מפגש עם חיילים על הרצף ומפקדיהם, ביקורים בשיתוף ארגונים מובילים בתחום משרדי הממשלה, במרכזי תעסוקה ומפגש עם עובדים סוציאליים, יומיים לימודים בחסות אקדמית של האוניברסיטה העברית בירושלים, מפגשים עם הורים וסיורים בבתי ספר וכיתות תקשורת ברחבי הארץ בחסות משרד החינוך ומרכז חינוכי ליאו באק, חיפה. בסיום ההכשרה החונכים יענדו סיכת "פרח תתקדמו" ושרוך "חונך תתקדמו", המסמלים את השילוב בין אוכלוסיות מגוונות בצה"ל, בין האפור לצבעוני, בין השגרה לפריחה, בעוד החרב מסמלת את צה"ל כמאחד ועלה הזית מעוצב כסמל האינסוף של הקהילה האוטיסטית בעולם.

הגשת מועמדות ומיונים

מקצוע החונך דורש יכולות גבוהות מאוד בתחומים קוגניטיביים ורגשיים כאחד, עמידה באתגרים אנושיים ותעסוקתיים, פתרון בעיות סבוכות באופן יצירתי והפגנת סמכות מקצועית. מיונים למקצוע נפתחים כחלק מאשכול מערך מגן בחיל החינוך והנוער, המתאימים יזומנו ליום מרוכז בו יידרשו לעמוד בראיונות אישיים וסימולציות.

חונך שילוב מיוחד מתחלק לארבעה התמחויות, אשר כל התמחות מלווה את החיילים בשלבים שונים החל מהצו הראשון ועד סיום הקורס:
- חונכות שילוב מיוחד ביחידת מיטב - המטפלות במלש"בים ובמשפחות משלב טרום הצו הראשון ועד יום הגיוס
- חונכת שילוב מיוחד בהכשרת היסוד - החונכת פועלת במקביל למפקדת הצוות ומלווה את החיילים מהלך ההכשרה בקורס של תוכנית "תתקדמו".
- חונכת שילוב מיוחד בשטח - החונכת מלווה את החייל לאחר שיבוצו ביחידה בסוף הקורס.
- סגל פיקודי להכשרת חונכות שילוב מיוחד - חונכות אשר פוקדות על החונכות ומכשירות אותן בהכשרת היסוד בבה"ד החינוך. לדף התפקיד של מש"ק/ית הו"ד.

חייל עם אוטיזם הוא חייל בצה"ל ככל חייל אחר

תוכנית "תתקדמו" נחשבת לפורצת דרך. התכנית מאפשרת לאנשים על הרצף שוויון הזדמנויות ותחושת השתתפות בשירות הצבאי ככל אזרח אחר במדינה, לצד גמישות המאפשרת רצף של שירותים שמטרתם הבטחת הצלחה בשירות. לתת לכל אוטיסט את הסיכוי להתמודד, לא לוותר עליו ולא לתת לו את התחושה שהוא מראש יכול לוותר לעצמו. מפקדו הישיר של חייל עם אוטיזם, זה שנותן לו הוראות, הוא אותו מפקד שנותן את ההוראות לכלל החיילים ביחידה בה הוא מוצב. האינטרס של המפקד הוא שהחייל ישרת בצורה מיטבית ויהווה חלק חברתי ביחידתו. המלווה, ובמקרה שלנו החונך, מחויב לטובתו של החייל ומהווה דמות שנאבקת על זכויותיו. הליווי מתקיים במקביל לשירות הצבאי, מתוך ההבנה שכל חייל עובר תהליכי התפתחות, מטירון למתמקצע. החונך ביחד עם המפקד, מנגיש תהליך זה לחייל, מתווך ומתרגם סיטואציות חברתיות ותפקודיות בין הסביבה לאוטיסט, מסביר למפקדים היכן הוא מתקשה או מדוע ועליו לבצע תיאום ציפיות הדדי.

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מתקדמים לצו הראשון
קורס הכשרה מתקדם בצה"ל, רק לחיילים על הרצף האוטיסטי