זכויות וחובות

אנשים סימנו כי המידע עזר להם

מאת: אתר מתגייסים


עד כה הורגלתם לגשת אל הרופא המשפחתי שאישר היעדרות מבית-הספר, אבל עם הגיוס הדברים ישתנו. לאן הולכים כשקמים עם חום גבוה? למי פונים כשנשברה היד? לקראת גיוסכם, ריכזנו את כל מה שכדאי לדעת על שירותי הרפואה הדחופה בצה"ל

קופת החולים

החל מיום גיוסכם אינכם שייכים עוד לקופות החולים האזרחיות. כל פנייה אל גורם אזרחי שלא בהפניית רופא צבאי תיאלצו לשלם, היות וביטוח החולים שברשותכם אינו תקף עוד מרגע הגיוס ועד השחרור. מעתה והלאה, תקבלו את שירותי הרפואה אליהם תזדקקו דרך חיל הרפואה של צה"ל. כלל השירותים הינם בחינם וכוללים את סל התרופות שאושר על ידי משרד הבריאות. אין צורך לדאוג בקשר למעבר מקופת החולים האזרחית לשירותי הרפואה הצה"ליים - זהו תהליך אוטומטי וכלל פרטיכם יעודכנו במערכת הרפואית הצבאית.

חשוב להעביר את כלל המסמכים הרפואיים הנדרשים מקופות החולים האזרחיות אל הגורמים הצה"לים הרלוונטים, על מנת לעדכן את פרטיכם הרפואיים. אם טרם עשיתם זאת, שלחו אותם בהקדם אל מרכז השירות של יחידת מיטב - שכן אחרי הגיוס לא תוכלו לעשות זאת.

מרפאת היחידה

אם תחושו ברע, תוכלו לגשת אל מרפאת הבסיס בו אתם משרתים או מוצבים, שם תיבדקו על ידי חובש שיפנה אתכם לרופא הרלוונטי במידת הצורך. רק סמכות רפואית בכירה רשאית להעניק ימי מחלה לחייל. כחלק מזכויותיכם כחיילים אתם רשאים לראות רופא עד 24 שעות מרגע בקשתכם. במקרים מסויימים הרופא יכול לדחות את פגישתכם מטעם דחיפות של מקרים אחרים ואילוצים שונים.

מרפאות ביקורופא

בשעות בהם לא תמצאו בבסיס והחל משעות הערב תוכלו לגשת לאחת ממרפאות "ביקורופא" ברחבי הארץ המעניקות שירותי רפואה לחיילים. על שעות הפעילות ומיקום המרפאות תוכלו להתעדכן דרך האתר הרשמי - www.bikurofe.co.il/soldiers. מרפאות 'ביקורופא' הינן הגורם האזרחי היחיד המורשה לטפל רפואית בחיילי צה"ל ולהעניק להם ימי מחלה, מנוחה ומרשמים שונים לתרופות.

ימי ב' ו- ג' -

על-פי הגדרות ופקודות המטה הכללי, יום ג' הינו יום בו תורשו להישאר בביתכם עקב מחלה או מצב רפואי אחר המונע מכם לבצע את עבודתכם הצבאית. אם שהיתם בבסיס ביום בו קיבלתם את יום הג' - תחזרו לביתכם. תוקף יום ג' הינו עד השעה 8:00 בבוקר של היום למחרת; לדוגמא, אם קיבלתם שני ימי ג' ביום ראשון בשעה 10:00, תצטרכו לחזור לבסיס בבוקר של יום שלישי בשעה שמונה. אם מצבכם לא השתפר, באפשרותכם לפנות שוב אל מרפאת ביקורופא או לרופא היחידה.   

עם סיום הביקור אצל הרופא, עליכם למסור את הטפסים שקיבלתם, המורים על ימי הג' והמלצות הרופא אל מפקדכם. ימי הג' אינם מתקזזים מימי החופשה. על פי הפקודה, על המפקד לכבד את שנקבע לכם במרפאה מבלי לדרוש מכם להגיע לבסיס ביום בו קיבלתם יום ג'. ימי הג' נחשבים כימי שירות (חלק מהפז"ם) ואינם דוחים את תאריך השחרור. 

סוג נוסף של מנוחה עליה יכול להמליץ הרופא הוא ימי ב' - מנוחה בבסיס בו אתם משרתים ורשות שלא לבצע פעילויות שונות. ימים אלו ניתנים עבור מצבים רפואיים קלים המחייבים מנוחה לצורך התאוששות אולם לא מצדיקים שיבה הביתה.

במקרים מסויימים סמכות רפואית עשויה להחזיר חייל לבדיקה נוספת ביחידה. ישנם מקרים בהם יום הג' יהיה תקף ליחידה ולא יאפשר חזרה לביתו של החייל בשל מצבו הבריאותי.

מצבי קיצון

במקרים קיצוניים דוגמת תאונת דרכים או הידרדרות קשה במצבכם הרפואי, בהם לא תוכלו לנסוע אל מרפאת ביקורופא עקב שעות הפעילות או כי אין מרפאה באיזור מגוריכם - תורשו לגשת אל מיון בית חולים ללא הפנייה.

במצבים אלו ולאחר קבלת אישור מהגורמים הרפואיים ביחידה יממן צה"ל את אישפוזכם וטיפולכם בבית החולים. בכל מקרה בו אינכם בטוחים אם זהו מצב המצריך נסיעה למיון, תוכלו להתייעץ עם מוקד אחיות של חיל הרפואה בטלפון שמספרו 
03-9489999 הפועל בכל שעות היממה לאורך כל השנה. במקרים חריגים, בהם פנייתכם למיון ללא הפנייה תתברר כלא מוצדקת - תחוייבו במימונה המלא מכספכם האישי (850 שקלים).

  • {{item.value}}
    {{item.count}}

{{counter}} אנשים סימנו כי המידע עזר להם

הכירו את זכויותיכם בנושאי דת
שירותי רפואה כלליים